Voda se dostala až k maďarskému parlamentu

blank

V sobotu 21. září vystoupala voda v Budapešti na nejvyšší úroveň od roku 2013 a přiblížila se schodům historické budovy parlamentu.

Jak uvádí server Aktuálně.cz s odkazem na agenturu AFP, v Budapešti Dunaj zaplavil protipovodňovou hráz a dostal se k parlamentu. Hladina řeky se přiblížila rekordní úrovni z roku 2013. Premiér Viktor Orbán se přijel podívat na práce na protipovodňové ochraně metropole a zrušil zahraniční program. Prohlásil, že zemi čekají těžké dny. Některé domy severně od Budapešti zaplavila voda z Dunaje a lidé se museli evakuovat na kánoích.

Záplavy vyvolané tlakovou níží Boris si ve střední a středovýchodní Evropě vyžádaly více než 20 lidských životů a způsobily obrovské škody na soukromém i veřejném majetku a poničily infrastrukturu. Evropská komise postiženým oblastem dá k dispozici 10 miliard eur (asi 250,6 miliardy korun) z fondu soudržnosti. Orbán přitom politiku EU dlouhodobě kritizuje.

EU uvolní Česku dvě miliardy eur

Petr Fiala jednal o možnostech evropské pomoci v řešení následků povodní v polské Wroclawi společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, polským premiérem Donaldem Tuskem, slovenským premiérem Robertem Ficem a rakouským kancléřem Karlem Nehammerem. Středoevropské státy, které v posledních dnech zasáhly povodně, budou moci z Fondu udržitelnosti využít deset miliard eur, na Česko v tomto případě připadají dvě miliardy.

„Po ničivých povodních budeme muset opravit mosty, silnice, školy nebo nádraží. Dopoledne už jsem řekl, že přispějeme ze státního rozpočtu. Navíc jsme se ve Wroclawi dohodli, že EU uvolní na pomoc pro ČR dvě miliardy eur z kohezních fondů. To jsou dobré zprávy,“ uvedl premiér Petr Fiala. Předsedkyně Evropské komise zdůraznila, že je nutné, aby zasažené země čerpaly potřebné peníze co nejrychleji a nejjednodušeji. Evropská pomoc by měla být plně hrazena z financí EU a nebude nutné spolufinancování.

Scroll to Top