
Ačkoliv jsou v lokalitě na soutoku Dyje a Moravy na záplavy zvyklí, tolik vody zde už dlouho nezaznamenali. Problémy mohou mít zejména jasany, napadené houbou chalarou. Padnout k zemi mohou i za bezvětří. Informují o tom Lesy ČR.
Oblast je unikátním komplexem listnatých lužních lesů s hustou sítí říček, potůčků, slepých ramen, tůní a močálů se vzácnými druhy ryb, ptactva a hmyzu. Jedná se s rozlohou 30 kilometrů čtverečních o největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Z hlediska biologické rozmanitosti jde o mimořádné území nejen na úrovni naší země, ale celé střední Evropy.
Lokalita by navíc měla být novou chráněnou krajinnou oblastí. Po vyhodnocení byl podle ministerstva životního prostředí vybrán objekt bývalé školy v Lanžhotě. „Vážíme si toho, že města mají zájem o umístění sídla chráněné krajinné oblasti. Nabídky jsme pečlivě zvažovali, vybrali jsme tu, která nejlépe vyhovuje potřebám budoucího úřadu a zároveň je výhodná ekonomicky. Klíčové také je, aby místo bylo pro občany dobře dostupné. Volba Lanžhota je logická i proto, že jeho katastr zasahuje do chráněné krajinné oblasti největším dílem ze všech dotčených obcí,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Atraktivní lokality nabídly obec Mikulčice, města Lanžhot a Břeclav. V tomto případě projekty realizuje a provozuje vždy místní partner s podporou státu. Jako nejvhodnější se jeví projekt návštěvnického centra v zámku v Břeclavi. Lednice nebo Podivín zase projevili zájem o realizaci dalších prvků pro návštěvníky. „Je dobře, že v případě vyhlášení CHKO vznikne hned v prvních letech infrastruktura informující, orientující a usměrňující návštěvníky. Kromě Domu přírody Soutok se vybudují naučné stezky či ptačí pozorovatelny, které zájemcům usnadní poznávání zdejší jedinečné přírody,“ dodává Pavel Pešout z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.