Údolní nádrže ochránily desítky tisíc životů

blank

Od čtvrtku 12. září do neděle 15. září spadly na území působnosti Povodí Odry extrémní srážky, které dosahovaly hodnot i přes 500 milimetrů a způsobily katastrofální povodňové vlny, které se odhadem pohybovaly mezi stoletými až tisíciletými vodami.  

K výraznému zmírnění škod a ochraně lidských životů pomohla Vodohospodářská soustava povodí Odry, která se skládá z údolních nádrží Slezská Harta a Kružberk na Moravici, Šance na Ostravici, Morávka na Morávce, Olešná na Olešné, Žermanice na Lučině a Těrlicko na Stonávce. Vodohospodáři k tomu provozují dva kapacitní převody vody, z řeky Morávky od jezu Vyšní Lhoty do Lučiny a z Olešné od rozdělovacího objektu v Místku do Ostravice. Díky prognózám ČHMÚ vodohospodáři přistoupili k operativnímu řízení celé Vodohospodářské soustavy povodí Odry. Výsledkem je například ochrana celého údolí řeky Moravice, tlumení na nádrži Šance, zásadní transformace v povodí Olše, ochrana Frýdku-Místků nebo zmírnění následků v Ostravě a v Bohumíně. K tomu bylo ve funkci 38 malých vodních nádrží.

Nezastupitelná spolupráce s SmVaK Ostrava

„Bez přehrad by ve Frýdku-Místku místo 770 m3/s odborným odhadem protékalo 1 300 m3/s a v Ostravě by nastala katastrofa, protože by v kulminaci neprotékalo naměřených 930 m3/s, ale kolem 1 450 m3/s a místo průtoků 50letých by byly průtoky 500leté,“ konstatoval generální ředitel Jiří Tkáč. Voda v centru Ostravy by podle něj dosahovala až po nádraží Ostrava střed a pro názornost na náměstí TGM nebo u radnice na Prokešově náměstí by byla její hloubka kolem dvou metrů. Přehrady také trvale a bezpečně ve spolupráci zejména s SmVaK Ostrava zajišťují stoprocentní dodávku pro zásobení obyvatel v moravskoslezském regionu a průmyslových firem. Vodohospodářská soustava povodí Odry a její údolní nádrže disponuje objemem kolem 380 milionů kubíků vody.

 

Scroll to Top