Mohou přijít žaloby, upozorňuje před volbami právník

blank

Teď už z právního hlediska není téměř možné volby odložit. Bylo by potřeba vyhlásit nouzový stav a schválit speciální zákon. Je to zcela záměrně takhle složité, aby toho nebylo možné zneužívat v nějakých momentech, jako je třeba politická krize. Takže je potřeba, aby ty volby proběhly teď. No, a pak samozřejmě by se místní vedení mělo pokusit volby zajistit. To znamená zajistit volební komise a místnosti,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy právník Ondřej Preuss.

Obavy z organizace voleb mají například politici v Moravskoslezském kraji, tedy v místech, které nejvíce zasáhly záplavy. Příprava totiž podle nich bude velmi náročná. Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) prohlásil, že školy a školky, které byly určeny k hlasování, zasáhla povodeň. Ještě horší situace je v nedalekém Krnově. „Celé město jsme měli pod vodou, řada lidí z volebních komisí byla těžce zasažena, potřebujeme všechny síly napnout na obnovu základních funkcí města. S Ústředním krizovým štábem o tom nekomunikujeme, máme teď úplně jiné starosti,“ doplnil starosta Tomáš Hradil (Krnovští patrioti).

Podle Ondřeje Preusse není nikde psáno, jak má volební místnost vypadat. „Může to být na nějaké provizorní lokaci. Nebo mohou mít více volebních místností v jednom objektu, takže pokud má obec několik obvodů, tak je může přesunout do nějaké části, která povodní nebyla zasažena. Ale samozřejmě chápu, že to může být velmi obtížné a v některých případech až za hranicí možností,“ vysvětluje právník.

Problém potenciálně vidí u senátních voleb. „Tam jsou ty regiony vlastně ještě sevřenější. Ale také v krajích v těch nejpostiženějších oblastech si dokážu představit, že to opravdu bude velmi problematické z hlediska třeba volební účasti. Tam bych si dokázal představit, že to některý z kandidátů napadne a řekne, že to bylo neregulérní, protože zrovna jeho voliči se v některém regionu nemohli dostavit,“ říká dále Preuss.

V krajských volbách se 20. a 21. září utká přes 8 280 kandidátů. Souběžně s nimi se konají volby do třetiny Senátu České republiky, hlasovat se bude ve 27 volebních obvodech. Například server iROZHLAS.cz připravil průvodce, ve kterém se dozvíte všechny důležité informace o průběhu hlasování a všech nezbytnostech.

Krajské volby a první kolo voleb do Senátu proběhnou v pátek 20. září a v sobotu 21. září 2024. První den budou volební místnosti otevřeny od dvou odpoledne do deseti hodin večer. Druhý den od osmi ráno do dvou hodin odpoledne. Druhé kolo senátních voleb se uskuteční týden po tom prvním, neboli v pátek 27. září a v sobotu 28. září ve stejných časech. Tyto volby se budou týkat dvou nejúspěšnějších finalistů v obvodech, kde žádný z kandidátů v prvním kole nezíská více než 50 procent hlasů.

Krajské volby probíhají každé čtyři roky ve 13 krajích s výjimkou Prahy. Funkci krajských zastupitelstev v případě hlavního města plní Zastupitelstvo hlavního města Prahy, to se ale volí v komunálních volbách. Senátní volby probíhají každé dva roky vždy v třetině obvodů. V Senátu zasedá 81 senátorů, kteří jsou voleni na šest let. Senátorem může být zvolen občan České republiky, kterému je nejméně 40 let.

Zdroj: Seznam Zprávy

 

Scroll to Top