Vír a Vranov dokáží zachytit 43 milionů kubíků vody

blank

Povodí Moravy pokračuje v přípravě na vydatné až extrémní srážky, které v těchto dnech zasáhnou Českou republiku. Největší srážkové úhrny v působnosti Povodí Moravy jsou předpovídány v oblasti Olomouckého kraje, Jihomoravského kraje a kraje Vysočina. Vodohospodáři počítají s tím, že v návaznosti na dešťové srážky budou v následujících dnech dosaženy 1., 2. i 3. stupně povodňové aktivity. 

Povodí Moravy začalo už před vydáním výstrahy uvolňovat prostory ve vodních nádržích tak, aby byly připravené zachytit či transformovat povodňové průtoky. V rámci Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy pokračuje snižování hladin především u nádrží Vír a Vranov, které dokáží dohromady zachytit 43 milionů metrů krychlových vody, dále pak Mostiště. Od středy vodohospodáři snižují hladiny také u nádrží Brno, Letovice a Boskovice.

Vodohospodáři mají v pohotovosti mechanizaci, její obsluhu, dále probíhají kontroly rizikových míst u vodních tocích. Pravděpodobně bude také zastavena plavba na říčních úsecích Baťova kanálu. Podnik zároveň důrazně doporučuje sledovat výstrahy meteorologů a nevstupovat do koryt řek a drobných toků.

Výstraha téměř pro celé území republiky

ČHMÚ bude pravidelně aktualizovat predikci a informovat veřejnost o aktuálním stavu. „Výstraha platí pro část území již od dnešní půlnoci, od pátečního odpoledne je výstraha rozšířená na téměř celé území ČR, s výjimkou Karlovarského a části Ústeckého kraje. Pravděpodobně půjde o největší povodňovou situaci od roku 2013, kdy naše území rovněž zasáhly extrémní srážky,” říká ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Podle něj bude tlaková níže postupovat z centrálního Středomoří nad střední Evropu, kde se bude udržovat nejdříve téměř bez pohybu, až během neděle a počátkem příštího týdne se začne zvolna odsouvat k východu. Vydatné srážky budou zesilovat na severním a severozápadním návětří hor z důvodu silného větru, který by měl v ČR foukat od pátku až do neděle.

Scroll to Top