Češi po Němcích a Rakušanech drží pomyslné třetí místo v počtu turistů, kteří na vody Jadranu vyrážejí jako kapitáni. Informuje o tom CK Travel Family.
Důležitým rozhodnutím je volba správného průkazu. Tři základní úrovně oprávnění Úroveň kapitánských zkoušek a rozsah oprávnění se dělí do skupin. Jak uvádí magazín Reflex, prázdninovými mořeplavci jsou nejčastěji využívány skupiny A, B a C. Zkoušky se dají složit v Chorvatsku i Česku.
„Příslušné oprávnění by měl mít i ten, kdo se plaví po moři s menším motorovým plavidlem. Složení zkoušky není nijak komplikované a Češi to běžně zvládají,“ potvrzuje Lenka Laus, produktová manažerka cestovní kanceláře Travel Family. Bez průkazu by lidé neměli řídit ani vodní skútr. Každý mořeplavec by měl každopádně v Chorvatsku nejprve dojít na příslušný kapitanát, kde se přihlásí, a pokud si například přiváží plavidlo z Česka, zaplatí zde poplatek za vinětu.
Jen do poloviny června letošního roku do Chorvatska přicestovalo 5,14 milionu turistů, více než sto tisíc bylo z České republiky. Chorvaté pro letošní sezonu očekávají rekordní zájem zahraničních turistů. V zemi také žije zhruba desetitisícová česká národnostní menšina, která je soustředěna zejména v oblasti centrální Slavonie. Česká komunita v Chorvatsku je nejpočetnější českou krajanskou skupinou v jihovýchodní Evropě.