Vodní záchranářka Jana Hrdová přeplavala celou Vranovskou přehradu, chtěla tím motivovat ke sportu a zároveň upozornit na bezpečnost u vody. Jen letos vyjížděli vodní záchranáři na Vranovskou přehradu téměř osmdesátkrát. Jeden plavec bohužel utonul. Reportáž je k dispozici zde.
Podle záchranné služby by měli lidé u vody trvale dohlížet na děti a být ostražití před konzumací alkoholu. Jezdci, kteří se plaví v motorových plavidlech, by měli mít na paměti, že plavci jsou mnohokrát špatně vidět. „Chovejme se u vody tak, aby v ní bylo bezpečně a aby se každý vrátil od ní domů, nebuďme vůči sobě lhostejní,“ vyzývají opakovaně záchranáři.
Vodní záchranáři působí během prázdnin na 18 základnách v celodenním režimu. V případě, že lidé potřebují pomoc u vody, mohou volat na tísňové linky, 112, 150 nebo 155, případně použít aplikaci Záchranka. Vodní záchranná služba ČČK je složkou integrovaného záchranného systému a její vyslání spadá do kompetence operačních středisek hasičů nebo zdravotnických záchranářů. Při cestě k místu neštěstí mohou záchranáři používat sirénu. Služba byla založena v roce 1968. Je největší a nejstarší celostátní organizací věnující se vodní záchraně, záchranářskému sportu, vzdělávání, prevenci a dalším aktivitám spojeným s vodním prostředím a jejím okolím.
Na Vranovské přehradě, která letos slaví 90 let, záchranáři působí nově od roku 2023. Výstavba přehrady začala v roce 1930 a vyžádala si 130 milionů. Celkový objem betonu použitý ke stavbě činil 233 000 metrů krychlových. Nádrž patří ke kritické infrastruktuře státu a zároveň je klíčovou součástí Dyjsko-svratecké vodohospodářské soustavy. V roce 1934 byla uvedena do provozu. Stala se také atraktivní turistickou destinací v regionu. Důležitější jsou ale její vodohospodářské funkce, mezi které patří zejména zajišťování pitné vody pro část Vysočiny. Je zdrojem pro níže ležící vodárenskou nádrž Znojmo. Přehrada dále plní funkci protipovodňovou i energetickou.
Stále většího významu v posledních letech nabývá nadlepšování průtoků pod ní, zejména s ohledem na níže ležící Národní park Podyjí. Nádrž zásobuje úpravnu vody ve Štítarech, vodárenské odběry ve Znojmě i odběry vody pro závlahy. Vranov má mezinárodní význam, protože zásobuje sousední Rakousko.