V Praze mírně vzrostl počet havárií u vodovodní sítě

blank

K 20. srpnu Pražské vodovody a kanalizace (PVK) evidovaly 2 806 událostí, zatímco ke stejnému datu loňského roku to bylo 2 636. Nepatrně naopak klesl počet mimořádných událostí u kanalizační síti.

„Důvodem jsou vysoké teploty v letních měsících, které mají vliv na pohyb půdy,“ říká mluvčí Tomáš Mrázek. Podle něj se zvýšil počet havárií nižších kategorií, naopak havárie I. kategorie, které zasáhnou více než tisíc odběratelů či sociální a zdravotní zařízení, klesly za stejné období z padesáti na 31. Nepatrně klesl počet mimořádných událostí na kanalizační síti. Loni jich ve stejném období bylo 2 388, letos 2 374.

Pražané mohou sledovat stránky www.pvk.cz, kde jsou informace o výlukách ve speciální sekci. Odběratelé si mohou aktivovat službu SMS INFO, prostřednictvím které dostávají bezplatně do svého mobilního telefonu zprávy o haváriích v jimi zvolené lokalitě. Zákazníci si službu mohou objednat přes stránky pvk.cz, zákaznickou linku 840 111 112 nebo 601 274 274.

PVK provozují vodovodní síť v délce 3 690 kilometrů, délka vodovodních přípojek činí 892 kilometrů. Na území metropole je 68 vodojemů o celkovém objemu 752 744 metrů krychlových. Praha je zásobována ze tří zdrojů: Úpravny vody Želivka, Úpravny vody Kárané a z Podolské vodárny.

Kanalizační síť měří 3 904 kilometrů, délka kanalizačních přípojek dosahuje 1 027 kilometrů. Drtivá většina odpadních vod míří na Ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči, okrajové části města obsluhuje 22 pobočních čistíren.

Radní oceňuje koncepci Veolie

Podle radního pro technickou infrastrukturu Michala Hrozy jsou projekty vodovodů a kanalizací základním kamenem pro další rozvoj Prahy. „Chceme se zaměřit na projekty, které nejenže zlepší kvalitu života občanů, ale také posunou Prahu na špici moderních a udržitelných metropolí. Spolupráce s PVK umožňuje implementovat inovativní řešení, která zvyšují efektivitu a spolehlivost pražské vodohospodářské infrastruktury,“ říká Hroza.

Jedná se například o využití inteligentních systémů pro monitorování a řízení vodovodní sítě pomáhá rychleji identifikovat a řešit problémy, což minimalizuje výpadky v zásobování pitnou vodou a její ztráty. „Jsem velmi rád, že se podařilo tak efektivně sladit strategii Veolia, která pracuje na snížení své environmentální zátěže s klimatickými cíli hlavního města Prahy,“ vysvětluje Hroza.

Část projektů směřuje do snižování energetické náročnosti provozu využitím energetického potenciálu pitné a odpadní vody za pomoci tepelných čerpadel a ploch vodohospodářských areálů pro instalaci fotovoltaických panelů.

Scroll to Top