Také Prachatice uvádí do zkušebního provozu fotovoltaickou elektrárnu v areálu čistírny odpadních vod a zahájily instalaci na Sportovním relaxačním centru.
Fotovoltaika v Prachaticích je součástí energetické koncepce, jejímž cílem je optimalizace výroby a spotřeby energie u městských objektů. „Instalace fotovoltaické elektrárny je prvním krokem v plánu využít obnovitelné zdroje energie na veřejných budovách. Očekáváme, že tato technologie přinese výrazné úspory v nákladech na energii a zároveň podpoří udržitelnost města,“ uvedl starosta Jan Bauer. Město bude dále sledovat vývoj a výsledky instalací a pracovat na dalších projektech, které přinesou dlouhodobé energetické úspory a pozitivní dopady na životní prostředí.
Tuzemské vodohospodářské společnosti začínají stále více investovat do fotovoltaických projektů, naposled na konci června v Pilníkově na Trutnovsku dokončili novou fotovoltaickou elektrárnu, která obstará přibližně 40 procent spotřeby energie čistírny odpadních vod.
Již na konci roku 2022 západočeská Vodakva zprovoznila nový fotovoltaický systém s kapacitou 9,9 kWp v areálu čistírny odpadních vod v Boru u Tachova. Dále plánuje investice na dalších třiceti vybraných objektů s celkovým předpokládaným výkonem více než 1 000 kWp.
Podobně přemýšlí Brněnské vodovody a kanalizace. Jako vlastník čistírny v Modřicích cílí na maximální soběstačnost provozu. Ta spočívá jednak v realizaci úsporných opatření formou úpravy jednotlivých technologických celků nebo v instalaci nových obnovitelných zdrojů energie. Vodárny proto loni zprovoznily třetí kogenerační jednotku. Ta významně zlepší využití produkovaného kalového plynu.
Foto, zdroj: Město Prachatice