Zákaz koupání na osmi místech

blank

Ačkoliv je na většině českých koupališť vhodná voda ke koupání, na několika místech vydalo zákaz ministerstvo zdravotnictví. Stojí za tím zejména zdraví ohrožující znečištění. Na kvalitu vody také upozorňuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Informuje o tom TN.cz.

Například v Praze platí zákaz koupání pro koupaliště Šeberák v Kunraticích, nevhodná je voda na koupališti Džbán poblíž Divoké Šárky. V Libereckém kraji platí zákaz koupání na koupališti Sedmihorky u Karlovic, v Karlovarském kraji ve Velkém rybníku u Hroznětína.

Na Vysočině se nevykoupete ve vodní nádrži Trnávka u Červené Řečice a v Ředkovském rybníce u Broumovy Lhoty. Nebezpečná voda k osvěžení je rovněž v Dlouhém rybníce na okraji Lanškrouna. Na Moravě je to nádrž Plumlov a Pahrbek Napajedla. Ve většině případů jsou ve vodě bakterie nebo sinice. Znečištění však může být také lidského původu.

Například na zmiňované plumlovské přehradě se loni čistá voda udržela do poloviny července, pak se začala kvalita výrazně zhoršovat. V polovině srpna 2023 hygienici vyhlásili zákaz koupání, který platil až do konce sezony. Ve vodě opět zjistili nadlimitní množství sinic, vodního květu, chlorofylu i odolných bakterií pocházejících z trávicího traktu lidí a zvířat.

Čistota vody v přehradě je dlouhodobým tématem. Naposled ji zástupci Olomouckého kraje, Povodí Moravy, vodoprávních úřadů a obcí z okolí Plumlova řešili na konci dubna. Nabízí se lepší práce čistíren odpadních vod, které provozuje pět z devíti okolních obcí. Snižování koncentrace fosforu napomáhá Povodí Moravy.

„Máme vzorové příklady z povodí Brněnské přehrady, kde byl rovněž dlouho neutěšený stav, a s pomocí všech zainteresovaných se podařilo situaci výrazně zlepšit. Také v případě Plumlovské přehrady máme několik možností, jak zajistit lepší kvalitu vody,“ dodal ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma.

Scroll to Top