S kontrolou stokové sítě pomáhá kamera

blank

Kamerové prohlídky kanalizace slouží vodohospodářům SmVaK Ostrava k zjištění stavu a těsnosti kanalizačního potrubí, při kontrole díla po vybudování nového potrubí nebo opravě infrastruktury při převzetí díla.

„Vůz s kamerovým systémem s dosahem až 500 metrů lze použít v profilech potrubí od DN 150 do DN 1200. Používá se pro monitorování kanalizačních stok a přípojek. Výsledky kamerové prohlídky v podobě videa, fotografií, protokolu a zaznamenaných nálezů uložených v databázi lze uložit na CD, DVD či flash disc. Podrobný protokol prohlídky je doplněn barevnými snímky, grafem podélného sklonu potrubí a popisem zjištěného stavu,“ vysvětluje Martin Kubina z Útvaru kanalizací SmVaK Ostrava.

Vodohospodáři pak využívají obrazový záznam ve FULL HD kvalitě nebo rozlišení 4K, které například dokáže znamenat a vyhodnotit sklon potrubí, jeho rozměr a kvalitu nebo délku projetého úseku či lokalizaci vozíku pro případ uvíznutí v potrubí.

Podle Kubiny kamerová hlava při kontrole spoje krouží 360 stupňů a vidí horizontálně +/- cca 135 stupňů dle jejího typu. „Zaznamenané nálezy, jako jsou netěsnosti, defekty a destrukce potrubí, nečistoty a ucpávky či prorůstající kořeny jsou definovány normou EN13508 a jsou jim přiděleny jednotné písmenné kódy. Na základě jejich četnosti a závažnosti je posuzován technický stav stok,“ říká Kubina.

Vodárny berou energii pro fungování systému buď z lokálního zdroje, elektrocentrály, nebo díky systému z vestavěného bateriového bloku, který umožňuje minimálně dvanáctihodinové fungování. Společnost v současnost vlastní sedm kamerových systémů v různém stupni vybavení.

SmVaK dále pracují na automatizaci zavádění kamerové prohlídky do systému GIS, který bude importovat data z kamerové prohlídky spolu s nálezy u dané stoky. „Z ní bude možné prohlížet videozáznam, fotografie a jednotlivé nálezy, které bude systém umísťovat na linii stoky v změřeném staničení,“ doplňuje Kubina.

Scroll to Top