Z Třeboně na sever: S Lužnicí na dohled

blank

Minule jsme psali o putování po hrázi největšího rybníka u nás a o tom, jaký technický unikát se naším předkům Rožmberkem podařilo vybudovat. Tentokrát jsme vyrazili do Třeboně vlakem. Od nádraží je to pár set metrů na červenou turistickou značku, která kopíruje tok prvního z technických unikátů dnešního dne – Zlaté stoky. Přes deštivé počasí předchozích dnů teče poklidně a vody v ní příliš není. Dovede nás k sídlišti Gigant a ruinám bývalého rozlehlého prasečáku. Budovy jsou v neutěšeném stavu stejně jako celý rozlehlý areál. Ráj socialistických vepřů je minulostí. Zlatá stoka nás kolem menších vodních ploch dovede k hrázi Rožmberka. Tam ji opouštíme a směřuje pod hráz k obci Lužnice. Na jejím okraji překonáme u vodáckého kempu přes most řeku, červená značka kopíruje její tok zhruba ve stometrové vzdálenosti.

Předtím, než dojdeme k rozlehlému rybníku Potěšil, narazíme u stejnojmenné vyvýšeniny na přírodní památku Slepičí vršek. Jedná se o písečnou dunu s typickou květenou na rozloze necelých dvou hektarů. Vyhlášena byla již v polovině padesátých let minulého století.

Značka kopíruje břeh Potěšilu, po něm následuje členitý rybník Klec s řadou ostrůvků a dorazíme do stejnojmenné obce. V poklidné osadě, kde příchozího vítají během víkendového dopoledne především štěkající psi u prakticky každého domu, se můžeme občerstvit v Kletecké hospodě. V létě je otevřeno už dopoledne, dokonce tu vaří. Ospalá atmosféra poklidného jihu se vším všudy.

Okolo areálu Rybářství Třeboň a rekreačního areálu U Kačerů přicházíme poté, když projdeme celou obcí, k soustavě rybníků s působivými názvy: Blaník, Dobrá vůle, Víra, Láska, Naděje, Rod, Pražský rybník, až nás Překvapil přivede do obce Vlkov. U rozlehlého Vlkovského rybníka dojdeme k Hotelu Vlkov, Restauraci Vlkov a dětskému hřišti. Železniční zastávka je pár metrů od rozlehlého rekreačního areálu. Cílem rekreantů jsou především blízké pískovny, o nichž jsme psali například zde. Jsou jedním z nejpopulárnějších přírodních koupacích areálů v jižních Čechách.

Celá trasa měří devatenáct kilometrů a je nenáročná. Je třeba být obezřetný s ohledem na výskyt klíšťat a přemnožení komárů především v letních měsících.

Foto: Marek Síbrt

blank blank

blankblank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank

 

 

Scroll to Top