Stovky klád a fošen zadržují vodu v Jizerských horách

blank

Více než 200 příčných objektů z klád a fošen instalovali do někdejších odvodňovacích kanálů a koryt Bílého a Černého potoka v Jizerských horách vodohospodáři z Lesů ČR.

Podnik chce při programu Vracíme vodu lesu zadržet v horách více vody a zamezit erozi. Odvodňovací kanály, které byly vybudovány ve druhé polovině 80. let minulého století u původních koryt Bílého a Černého potoka v Pavlově planině v Jizerských horách, už neplní původní funkci. Vodohospodáři z Lesů ČR je proto využili a nainstalovali do nich a koryt toků 234 příčných objektů z klád a fošen.

„Navázali jsme na první etapu projektu provedenou před deseti lety. Tehdy jsme vybudovali malou vodní nádrž Na Kozí stezce (Vodní plocha) • Mapy.cz, ale především jsme prohloubené poškozené kanály zahradili kulatinou. Zmizelo kamenné opevnění hlavního melioračního kanálu, v němž je dnes na 450 metrech přírodní balvanitý tok,“ řekl Zbyněk Morkus, vedoucí správy toků pro oblast Labe z Lesů ČR. Díky opatřením se už na Smědavské hoře a v části Pavlovy planiny neodvodňují rašeliniště.

Loňský hospodářský výsledek podniku dosáhl 3,84 miliardy korun, a to přes výrazný meziroční pokles těžeb. Státní podnik obnovil 17 tisíc hektarů porostů, desítky lesních cest a nádrží, větrolamů, studánek i odpočívadel. Lesy ČR také pokračovaly v programu Vracíme vodu lesu, prostřednictvím kterého dokončily 185 projektů za 300 milionů.

Státní podnik letos při programu plánuje 180 staveb za 350 milionů korun. „Díky stovkám opatření se voda pozvolna vsakuje do půdy. Krajina lépe odolává suchu a přizpůsobuje se změně klimatu,“ řekl dříve generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Podnik vrací do přírodních meandrů kdysi nevhodně napřímená koryta toků, obnovuje nefunkční nebo už zaniklé lesní nádrže, hloubí tůně a mokřady, využívá přírodní terénní deprese, ale realizuje také protipovodňová opatření. Na projekty Lesy ČR čerpají prostředky z ministerstva zemědělství, ministerstva životního prostředí a evropských fondů.

Scroll to Top