U jezera Most vrcholí přípravy na Olympijský festival

blank

Návštěvníci si budou moci v mosteckém Olympijském festivalu vyzkoušet padesát sportů, mezi účastníky budou také sportovci vracející se z Paříže.

U jezera už stojí replika Eiffelovy věže. Město ji zde chce ponechat také po skončení olympiády. Olympijský park bude přístupný po celou dobu pařížské olympiády, od 26. července do 11. srpna. Zájemci si budou moci vyzkoušet desítky sportů, včetně šplhu. Jde totiž o vzpomínku na první československou olympijskou medaili, kterou před sto lety v Paříži získal Bedřich Šupčík. Slavnostní zahájení je zdarma, stačí pouze registrace na stránkách festivalu. Na ostatní dny vyjdou lístky například v rodinném balíčku pro dvě děti a dva dospělé na čtyři sta korun.

Jezero Most vznikla zatopením bývalé lokality Ležáky, kde se necelé století těžilo hnědé uhlí. Napouštění začalo v roce 2008 a trvalo čtyři roky. Ležáky byly lokalitou s velkou zásobou hnědého uhlí. První důl zde vznikl před 120 lety a těžba trvala téměř 100 let. Jezero vzniklo zatopením celé oblasti, včetně rekultivace břehů za něj ministerstvo financí zaplatilo asi 2,5 miliard korun. Pro veřejnost bylo otevřeno v roce 2020.

Vodní plocha je větší než Máchovo jezero a maximální hloubka dosahuje 75 metrů. S rozsáhlým zavodněním Mostecka počítá nadgenerační rekultivační plán. Pro výrobu pitné vody slouží na Mostecku čtyři úpravny: Most-Velebudice, Bílý Potok, Meziboří a Janov. Pro úpravnu ve Velebudicích se využívají jako zdroje nádrže Nechranice a Přísečnice, pro úpravnu Bílý Potok jsou to přehrada Fláje a Bílý Potok, úpravna Meziboří je zásobována vodou z Flájí a úpravna Janov ze stejnojmenné nádrže. Z vodovodní sítě je zásobováno 97,5 % obyvatel Mostecka, u zbylých 2,5 % jde o pitnou vodu z lokálních zdrojů.

Reportáž na Čt24 zde.

Zdroj: ČT24
Foto: novinky.cz

Scroll to Top