Krajinou Vitorazska podél Lužnice a pískového velkolomu

blank

Při putování částí Vitorazska, která v roce 1920 připadla tehdejšímu Československu v okolí Rapšachu a Františkova v krajině malebných rybníků i říčky Dračice, jsme psali zde. Tentokrát jsme se vydali od hranic z Rakouskem v Českých Velenicích po červené turistické značce na sever směrem k Nové Vsi nad Lužnicí. Řeku poprvé spatříme zhruba po pěti kilometrech chůze lesem. V blízkosti hranic s Rakouskem, v oblasti komunisty zapovězeného pohraničního pásma, které bylo obvykle vysídleno a původní zástavba srovnána se zemí, se nachází přírodní rezervace Krabonošská niva. Ta nese jména po obci, z jejíhož centra do současnosti zůstal stát Kostel svatého Jana Křtitele a rozlehlý chátrající areál tehdejších pohraničníků.

Cesta po hranici přírodní rezervace v blízkosti meandrující Lužnice působí uklidňujícím dojmem. Řeka zde teče přirozeně, není nijak regulována, v jejím okolí jsou rozlehlé mokřadní a nivní louky obývané řadou vzácných rostlinných a živočišných druhů. S ohledem na hydrologickou situaci jsou tyto plochy pravidelně zaplavovány vodou. Po zhruba kilometru chůze podél řeky se na hranici s Novou Vsi nad Lužnicí červená značka ostře stočí k východu a státní hranici. Řeku přejdeme přes most, pravidelně budeme mít výhled na rozlehlé louky okolí ní a místní vegetaci. Domy, které v Krabonoši zůstaly, jsou využívány jako víkendové/prázdninové chaty a chalupy.

Kostel svatého Jana Křtitele na kraji obce je v nedobrém stavu. Nicméně je patrné, že se na jeho obnově postupnými kroky pracuje a jeho okolí je zčásti upravené. Historie kostela sahá pravděpodobně do třináctého století, první zmínky pochází z roku 1419. Hned za ním se nachází chátrající a poměrně rozlehlý areál kasáren komunistické hraniční stráže.

Červená Stezka Českem po dvou kilometrech v blízkosti státní hranice u hraničního přechodu Halámky vede borovicovým lesem v blízkosti rozlehlého dobývacího prostoru, kde je těžen štěrkopísek. Výhled na blankytně modrou hladinu jezer je úchvatný a doslova návštěvníkovi vyrazí dech. Těžba zde stále probíhá, v minulosti vzbudily snahy a tendence o její rozšiřování řadu kontroverzí s ohledem na dopad na místní krajinu a blízkou přírodní rezervaci Horní Lužnice. V jezerech platí zákaz koupání a vstupu do blízkosti hladiny, která je součástí dobývacího prostoru. Dle návštěvy během slunečného letního dopoledne lze konstatovat, že ne vždy je tento zákaz dodržován. Těžařská společnost LB Minerals je součástí rakouské společnosti Lasselberger a kromě Halámek provozuje řadu dalších lomů v naší zemi.

Jezera lze obejít po pohodlných cestičkách nad prudkými svahy mířícími k rozlehlé hladině. Kdo chce pokračovat ve výletě, po červené Stezce Českem může pokračovat hlubokými lesy v blízkosti státní hranice dalších deset kilometrů do Rapšachu.

Celou trasu najdete zde.

Foto: Marek Síbrt

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

blank blank

Scroll to Top