Voda z Jihlavy by měla stačit rozšířeným Dukovanům

blank

„V Dukovanech se plánuje náhrada dosavadních bloků, kterým končí životnost ve 30. letech, novými reaktory, celkový instalovaný výkon by měl zůstat stejný, tedy dva gigawatty. V současnosti je kapacita Dalešické přehrady na Jihlavě pro účely chlazení elektrárny využita téměř z celé její kapacity, a měla by tak stačit pokrýt potřeby nových bloků,“ uvedl Tomáš Hrdinka z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Nové jaderné bloky v elektrárně postaví jihokorejská společnost KHNP. Zatím sice půjde o dva reaktory, ale vláda bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za reaktor se při současných cenách pohybuje kolem 200 miliard korun.

Kladné stanovisko EIA umožňuje ČEZ výstavbu dvou bloků. „Při technickém řešení projektu se zaměříme na snížení potřebného množství surové vody na chlazení i na dodržení dalších environmentálních parametrů. Omezené množství vody v lokalitě je jedním z limitů, zvláště když počítáme se zhoršováním stavu vlivem klimatických změn,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Skupina podle Kříže pracuje na odzkoušené variantě takzvaného suchého chlazení, které není závislé na velkém množství vody jako klasické chladicí věže. Při stavbě nových bloků a provozů elektrárny je také důležité, aby se nezhoršila bilance a jakost vody v Jihlavě. Podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře by k tomu dle doposud předložených studií ČEZ nemělo dojít. Podle Hrdinky je možné, že by mohl být vybudován ještě nový zdroj vody.

Jaderná elektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou postavenou na českém území. V elektrárně jsou čtyři výrobní bloky s tlakovodními reaktory typu VVER 440. První reaktorový blok byl uveden do provozu v květnu 1985 a od července 1987 jsou v provozu všechny čtyři. Při zvyšování účinnosti a využití výkonových rezerv došlo ke zvýšení instalovaného výkonu z původních 4 x 440 MW na současných 4 x 510 MW.

Elektrárna je základním zdrojem tuzemské energetické soustavy, která svoji výrobou dlouhodobě pokrývá přes 20 % spotřeby České republiky a výrazně  přispívá energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Za celou dobu provozu vyrobila přes 500 miliard kWh elektrické energie, což by stačilo na víc než 32 let současné spotřeby všech domácností.

Scroll to Top