OSN ocenila český pokrok v hospodaření s vodou

blank

Za posledních 20 let došlo v České republice k enormnímu zlepšení ochrany vod, hospodaření s vodou v obcích a městech i ke snížení znečištění řek, zaznělo na Politickém fóru na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj (HLPF) v New Yorku.

Česká republika byla s Jordánskem a Kambodžou mezi třemi zeměmi, které OSN ocenila za významný pokrok v přístupu k hospodaření s vodou. Češi navíc v Americe získali „vodního Oscara“.

„Je to pro Českou republiku úspěch. Opravdu mě těší, že jsme mezi třemi státy na světě, které získaly uznání za tak velký pokrok v nakládání s vodami v obcích a ve městech, za napojení obcí na pitnou vodu i kanalizaci a za čistší řeky a potoky,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík, který výsledky Česka v New Yorku představil.

Česko podle něj v posledních dvaceti letech výrazně pokročilo v počtu domácností napojených ke zdrojům pitné vody nebo připojení měst a domácností ke kanalizaci. „Velký posun jsme udělali také ve snižování znečištění řek a potoků a zdrojů vody obecně, téměř polovina toků byla v roce 2003 v kategorii velmi nebo silně znečištěné. Teď je to třetina. Zároveň se za posledních dvacet let zvýšil počet čistíren odpadních vod o téměř 50 %, a to hlavně v menších obcích,“ uvádí dále Hladík.

OSN podle něj také ocenila, že si obce uvědomují význam vody a že máme dobře nastavenou legislativu, která je kontinuální, nepodléhá politickým tlakům. „OSN si dále povšimla toho, že přestože cena vody pomalu stoupá, podařilo se nám udržet její dostupnost pro spotřebitele,“ pokračuje ministr. Česko také sdílí zkušenosti z vodního hospodářství se zeměmi, jako jsou Etiopie, Irák nebo Lisabon. Projekty probíhají prostřednictvím OSN i EU.

Scroll to Top