Třeboňsko je během letní sezóny regionem, kam vyráží díky nenáročnosti tras, nádherné přírodě a příjemné atmosféře tisíce cykloturistů. Některá místa jsou tak pro pěší turisty obtížně průchozí a místy davy cyklistů na hlavních stezkách poněkud umenšují možnost nerušeného vnímání unikátní krajiny. Ale dají se najít cesty, stezky a varianty, kde je možné se masové turistice vyhnout a v klidu si užívat poklidné atmosféry českého jihu.
Náš výlet začíná v Chlumu u Třeboně. Oblíbeném rekreačním centru, jehož srdce tvoří rozlehlý rybník Hejtman obklopený řadou kempů s odpovídající turistickou infrastrukturou. Z obce nás červená turistická značka přivede na místo, kde se setkávají Nový a Starý Kanclíř. Atmosféra letního rána je rozlehlých vodních ploch úžasná. Rybniční soustavu u Chlumu u Třeboně v polovině šestnáctého století vybudoval Mikuláš Ruthard z Malešova, proto také naučná stezka nese jeho jméno. Můžeme ho považovat za kolegu známějších budovatelů významných vodních děl – Štěpánka Netolického a Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan – jejichž jména jsou symbolem rybníkářství na Třeboňsku.
Stezka dále pokračuje mezi Novým a Starým Jezerem, poté se otevře nádherný výhled na rozlehlé vodní plochy rybníků Žofínský, Výtopa, a především Starý Hospodář. Od něj vede červená značka do lesa a po zhruba jeden a půl kilometru U Dlouhého mostu poprvé spatříme vody Nové řeky. Od tohoto rozcestí U Dlouhého mostu je to zhruba kilometr k zásadnímu místu pro vodní hospodářství Třeboňska. Rozvodí je klíčovou křižovatkou vybudovanou při stavbě rybníků a umělých kanálů před několika sty lety.
Z Lužnice se zde vyděluje Nová řeka. Důvodem pro její vybudování byla ochrana Třeboně a nově vybudovaného Rožmberka před velkou vodou, která byl mohla ohrozit největší vodní dílo v kraji. Rozvodí tvoří soustava jezů a propustí, které se v případě vody zavřely a odvedly vodu z povodí Lužnice do povodí Nežárky, aby se vody opět potkaly na soutoku obou řek u Veselí nad Lužnicí. Místo je to mimořádně zajímavé a působivé.
Do Rozvodí přitéká také přivaděč, který původně přivedl vodu z Podřezanské stoky. Ta přivádí vodu na Třeboňsko z národní přírodní rezervace Červené blato. Na jeho křížení se Zlatou stokou byl vybudován akvadukt.
U Rozvodí se musíme rozhodnout, jak pokračovat dál. Po zelené značce lze dojít k Opatovickému rybníku a do Třeboně. Nebo je možné se vrátit zpět na rozcestí U Dlouhého mostu a podél Nové řeky pokračovat do Stříbřece. Stezka vede národní přírodní rezervací Stará a Nová řeka. Krajina podmáčených luk a okolní vegetace v okolí vodního toku je působivá, nádherná a poklidná. Z Nové řeky směřuje řada přivaděčů a kanálů do rybníků po obou jeho stranách. Jde o nádherný úsek cesty s neopakovatelnou atmosférou.
Ze Stříbřece jezdí autobus, je možné dojít také do vedlejší Staré Hlíny, odkud jezdí autobusy do Třeboně. Ze Stříbřece vede také červená značka lesem do Třeboně. Je to osm kilometrů.
Foto: Marek Síbrt