Ekologičtější nakládání s kaly v čistírně ve Frenštátu

blank

SmVaK Ostrava informují o další zahájené investici za 17 milionů korun, díky které bude možné ve frenštátské čistírně odpadních vod nakládat s kaly, které jsou produkovány během čistírenského procesu, efektivněji, ekonomičtěji, a především ekologičtěji.

„Důvodem rekonstrukce kalového hospodářství v tomto provozu je jeho nevyhovující a neekonomický provoz. Odvodněný kal je volně skladován na otevřeném kalovém poli, kde vlivem srážek dochází k nárůstu podílu vody v tomto vedlejším produktu čistírenského procesu. To snižuje jeho efektivitu, a naopak zvyšuje ekonomickou náročnost,“ říká ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.

Podle mluvčího Marka Síbrta je kalové pole umístěno pod úrovní terénu, čímž dochází k další akumulaci vody v době vydatných dešťů. Neefektivní a ekonomicky náročná je také podle něj manipulace, nakládka a odvoz kalu s vysokým podílem vody. Legislativa do budoucna počítá s tím, že tento typ stabilizovaných odvodněných kalů bude v budoucnu nezbytné sušit.

„Během stavby bude rekonstruováno jedno ze tří kalových polí o ploše 360 metrů čtverečních, na níž bude vybudována nová odvodněná manipulační plocha pro umístění linky se třemi kontejnery. Do nich bude odvodněný kal transportován systémem dopravníků a následně odvážen k dalšímu zpracování. Prostor nad kontejnery kompletně zastřešíme,“ vysvětluje Grzonka. Čistírna odpadních vod, která je v provozu téměř 50 let, byla během své existence několikrát modernizována. Projektovaná kapacita dnes odpovídá 20 tisícům ekvivalentních obyvatel. Ve městě letos proběhnou ještě další dvě vodohospodářské stavby za 35 milionů korun.

V součtu obnovujících oprav a investic směřuje letos do zajištění dodávek kvalitní pitné vody a odvádění a čištění vody odpadní 1,043 miliardy korun. Téměř 462 milionů korun poputuje v roce 2024 do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 303 milionů do vodovodních sítí a 243 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu.

Scroll to Top