V Dolních Věstonicích otevřeli Dům přírody

blank

Ministr životního prostředí Petr Hladík a hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich otevřeli návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Pálava. Dům přírody Pálavy je patnáctým návštěvnickým střediskem. Na své si přijdou také nadšenci vodní tématiky. Návštěvníci například najdou vzpomínky na Mušov zaplavený vodou z Novomlýnských nádrží.

Dům přírody Pálavy je dílem rozsáhlé modernizace bývalého archeologického muzea, provozovatelem je Regionální muzeum v Mikulově. Středisko představuje Pálavu jako místo s mimořádnou druhovou pestrostí vzácných rostlin a živočichů.

Pestrá jihomoravská krajina

„V České republice není mnoho míst, která by se mohla pochlubit tak rozmanitou přírodou a nevšední krajinou jako Pálava s jejími charakteristickými bělostnými skalami, jarními mozaikami rozkvetlých stepí, vinohrady na sluncem ozářených stráních nebo světlými dubovými háji. Je samozřejmě lepší kochat se její krásou naživo, ale Dům přírody Pálavy umožní návštěvníkům na jednom místě poznat, jak zdejší krajinu ovlivňovali a utvářeli po tisíciletí také lidé a proč ji potřebujeme uchovat pro budoucí generace. Vzdělávat nejen děti a mládež o tom, proč bychom měli přírodu a prostředí kolem sebe nejen chránit, ale také obnovovat, považuji za jeden z nejdůležitějších úkolů. Mám proto radost, že jsme toto moderní návštěvnické centrum mohli za ministerstvo podpořit částkou přesahující 53 milionů korun,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík.

Pálava patří mezi nejmenší české chráněné krajinné oblasti. „Mám radost, že se podařilo zachránit památkově chráněnou budovu a současně ji vdechnout nový život. Ale to podstatné, čeho mají expozice a doprovodné programy být prostředníkem, je okolo nás. Je to krajina, která nás obklopuje a ve které žijeme. Je to křehká hodnota, které si musíme vážit a k tomu vést mladou generaci i všechny návštěvníky. Věřím, že Dům přírody Pálavy k tomu přispěje zásadním způsobem,“ podotýká ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.

Jezírko na střeše a život v Dyji

Expozice je rozdělena na několik částí. Hlavní část prostřednictvím stovek exponátů přibližuje pestrost pálavské krajiny, další se věnuje vzpomínkám na Mušov zaplavený vodou z Novomlýnských nádrží, návštěvníci zde také najdou akvárium s druhy typickými pro nedalekou Dyji. Na střeše objektu bylo vybudováno jezírko a vápencová skalka.

Scroll to Top