V Přerově otevřeli dešťovou zahradu

blank

Ráj pro lidi, zvířata i rostliny. Tak o nové dešťové zahradě hovoří město Přerov, podle kterého zelená oáza s tekoucí vodou potěší také děti. Návštěvníci zde mohou vidět nové stromy, které nahradily staré a nebezpečné dřeviny, rostoucí podél mlýnského náhonu Strhanec. Projekt za sedm milionů korun získal více než šestimilionovou podporu z Norských fondů.

„V blízkosti panelového sídliště vznikla nová zelená oáza, která zejména během letních měsíců zajistí maximální ochlazovací efekt a zadrží vláhu na daných místech,“ řekl primátor Petr Vrána. Jak uvedlo dále město, ze svodu na budově pobočky Městské knihovny v Přerově na Velké Dlážce jsou do terénní prohlubně odvedeny srážky, na místě byly vysazeny rostliny, které vodu zachycenou ze střechy zužitkují.

„Zejména pro děti jsou určeny nové vodní prvky, do kterých se ručním pumpováním vhání voda. Vybudovali jsme soustavu dřevěných korýtek, v nichž voda může proudit s různou intenzitou a roztáčet mlýnky. Mlžítko na okraji kačírkové plochy může sloužit obyvatelům města k osvěžení v horkých letních dnech,“ doplnil primátor.

Změn se dočkala také lokalita v ulici Na Hrázi, kde byly letité stromy v havarijním stavu. „Na základě odborných posudků padlo rozhodnutí, že život většiny vzrostlých dřevin prodlouží udržovací řezy, menší část, 75 stromů, pracovníci specializované firmy pokáceli a nahradili druhy, které snášejí vlhčí půdu. Jde o střemchy, duby, lípy, nebo javory,“ upřesnil náměstek primátora Miloslav Dohnal.

Významná role Norských fondů

Celková dotace z Norských fondů činila 6 milionů 432 tisíc korun. Od vyhlášení první výzvy z programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu, který je jedním z jedenácti českých programů podpořených z prostředků Fondů EHP a Norska, uplynulo pět let. Během tohoto období bylo na 165 projektů a dalších jedenáct bilaterálních iniciativ, zaměřených na podporu mezinárodní spolupráce mezi Českou republikou a Norskem, alokováno téměř 900 milionů korun. Prostředky byly rozděleny mezi čtyři vybrané oblasti podpory zahrnující ochranu ekosystémů a biodiverzity, znečištění ovzduší a vod i adaptaci na změnu klimatu.

„Jedním z hlavních pilířů programu Norských fondů je důraz na přeshraniční spolupráci. Státní fond životního prostředí ČR nově inicioval také prohloubení spolupráce mezi jednotlivými přijímacími státy, mezi něž patří například Polsko, Slovinsko, Řecko, Rumunsko či státy Pobaltí. I když každá ze zemí řeší svá specifika, mnoho témat v ochraně životního prostředí je nám společných a otevírá se prostor pro vzájemné sdílení zkušeností. Věřím, že se naše iniciativa bude nadále rozvíjet a umožní navázat kontakty, které budou prospěšné pro ochranu přírody,“ zdůraznil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Scroll to Top