V Ústeckém kraji řeší kapacitu čistíren odpadních vod

blank

Most, Kadaň a Klášterec nad Ohří. Tato severočeská města v současnosti řeší problém s kapacitou čistíren odpadních vod. Podle informací Českého rozhlasu radnice nejsou spokojené s komunikací Severočeské vodárenské společnosti, od které se měly o stavu dozvědět pozdě. Vodárny však standardně upozorňují města na dosažení horní hranice kapacity až tehdy, kdy už nelze připojit nové subjekty.

Jak uvádí Český rozhlas, v Mostě například v dohledné době nemohou postavit supermarket a na jiném místě hrozí problémy developerské společnosti, které již nakoupily pozemky pro výstavbu rodinných domů. „Bohužel je to problém, který se stává horším a horším. Kapacita čistírny odpadních vod u nás na Mostecku je v konečném stavu těch kapacit,“ cituje rozhlas primátora Mostu Marka Hrvola z hnutí ProMost. Podle města přišly informace o naplnění kapacity čistírny pozdě.

Stop stav brání rozvoji průmyslových zón a další výstavbě

V Kadani řeší rozvoj průmyslové zóny, který nyní není možný. „U naší průmyslové zóny, kde jsme se o to začali zajímat, tak tam jsme zjistili, že je stop stav. Tím pádem to rozvoji průmyslové zóny brání,“ říká pro rozhlas starosta Jan Losenický z ODS. Podle něj má kromě průmyslové zóny problém celé město, kde žije 18 000 obyvatel. „Neformálně jsem se dozvěděl, že s naší velkou čistírnou pro celou Kadaň už je problém, protože kapacita dochází. Naše rozjeté projekty, tak s těmi se počítá, kdybychom ale vymysleli něco jiného, tak už bychom se nevešli,“ vysvětluje Losenický.

Kapacitu čistíren řeší také Klášterec nad Ohří, kde plánují výstavbu nového lázeňského komplexu. „Už začínáme mít také na hraně. Úplně konkrétně mi to nikdo nedokázal říct, ale já se na to budu teď v dubnu opět ptát, protože nás čekají další projekty a hrozilo by tím pádem jejich pozastavení,“ cituje rozhlas i starostu Štefana Drozda (STAN).

Komunikují vodárny pozdě?

Problematiku komentuje mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Mario Böhme a připouští, že vodárny komunikují s městy až ve chvíli, kdy nelze připojit další subjekty. „Severočeská vodárenská společnost informuje své akcionáře v případě, že je nutné na čistírny odpadních vod vyhlásit stop stav,“ potvrzuje Böhme s tím, že stavba nové čistírny nebo zkapacitnění je záležitostí tří až pěti let.

Ilustrační foto

Scroll to Top