SmVaK Ostrava: akce Krysař zahájena

blank

Díky plošné deratizaci zabezpečí vodaři v Moravskoslezském kraji 1 977 kilometrů provozované kanalizační sítě a související infrastruktury proti nekontrolovatelnému množení potkanů.

Podle mluvčího Marka Síbrta do kanalizačních sítí, čistíren odpadních vod a související infrastruktury v obcích a městech, kde zajišťují odvádění a čistění odpadních vod SmVaK Ostrava, půjde na jaře přes 43 tisíc návnad pro potkany. První etapa skončí do začátku velkých prázdnin. V případě potřeby firma zahájí i takzvanou ohniskovou deratizaci, která řeší zejména problematická místa. V tomto případě jde o lokality, kde se potkani opakovaně vyskytují především kvůli neodpovědnému chování obyvatel.

Vodárny oceňují komunikaci s municipalitami

Například na Frýdecko-Místecku bude do infrastruktury vloženo zhruba 9 000 kusů nástrah, na Třinecku téměř 5 000 kusů, na Havířovsku 8 300, na Karvinsku 6 600. Na Opavsku bude položeno 6 000 nástrah, na Novojičínsku se bude jednat o 7 000 kusů. „Efektivitu deratizace zvyšuje to, když se ve stejnou dobu připojí s deratizací svých prostor a objektů města a obce, případně průmyslové podniky, v jejichž areálech se potkani pohybují. Jde především o výrobce potravin, restaurace a vývařovny. Důležitá je koordinace aktivit zúčastněných stran. Můžu konstatovat, že s většinou měst a obcí je spolupráce v této oblasti velmi dobrá a akce probíhají v koordinaci s nimi. Deratizace pro nás realizují specializované firmy ve spolupráci s našimi zaměstnanci, kteří jim zpřístupňují kanalizační síť,“ vysvětluje ředitel kanalizací SmVaK Ostrava Petr Grzonka.

blank

Jeden pár hlodavců má až desítky potomků

Deratizace probíhá také v objektech kanalizačních čerpacích stanic a čistíren odpadních vod, kde se počet položených návnad řeší individuálně podle velikosti příslušného objektu. „Velkým problémem zůstává vypouštění odpadních vod se zbytky potravin a přepálených olejů do kanalizace pro veřejnou potřebu. Tyto potraviny se stávají ideální potravou pro potkany, kterým se pak výborně daří. Rychle a nekontrolovatelně se následně rozmnožují – jeden pár pak má až několik desítek potomků. Snažíme se o tomto problému veřejnost informovat a vzdělávat už od základních škol, ale situace se v tomto ohledu zásadně nezlepšuje,“ doplňuje Grzonka.

Scroll to Top