Voda z oslavanských dolů by mohla pomoci se suchem

blank

Cílem dvou průzkumných vrtů na Oslavansku je prověřit potenciál a kvalitu důlních vod v někdejší těžební oblasti černého uhlí. Informují o tom Novinky.cz.

V regionu řeší využití důlní vody v bývalém dobývacím prostoru Rosicko-oslavanské uhelné pánve. Jihomoravský kraj na testy přispěl 290 000 korunami. „První testy přinesly zajímavá čísla a prokázaly, že podzemní vody je dostatek. Proto byly druhý týden v březnu zahájeny dlouhodobé čerpací zkoušky s předpokládanou délkou trvání 33 dnů. Bude se samozřejmě sledovat také vliv na okolní vrty, které jsou jedním z vodních zdrojů pro město Zbýšov. Musíme také vyhodnotit, jestli je voda v pořádku – zda neobsahuje nadlimitní množství síranů, chloridů a dalších látek,“ citují Novinky.cz náměstka hejtmana pro regionální rozvoj Jana Zámečníka (KDU-ČSL).

Portál dále informuje o tom, pokud v případě, že dlouhodobé čerpací zkoušky potvrdí dostatek podzemní vody a odběr a případná úprava vody se ekonomicky vyplatí, budou hned následovat kolaudace průzkumných vrtů na trvalé vodní zdroje. Pokud by kvalita neumožnila použití pro pitnou vodu, dala by se podle Zámečníka využívat na zálivku nebo jako voda užitková. Rosicko-oslavanská pánev patří k nejstarším a nejmenším černouhelným pánvím na území České republiky. Nachází se asi dvacet kilometrů západně od Brna a svojí rozlohou zasahuje ze severu k jihu obce Zastávka (dříve Boží Požehnání), Babice, Zbýšov, Padochov a Oslavany. Nález uhlí v oblasti v 18. století měl obrovský význam nejen pro rozvoj brněnského průmyslu, ale také Brna a Vídně.

Scroll to Top