SVAS k jarní deratizaci: čtyři tuny nástrah, deset tisíc míst

blank

Vodohospodáři Středočeských vodáren (SVAS) musí při jarní deratizaci použít více než čtyři tuny nástrahy. Ta musí pokrýt celou délku kanalizace, kterou SVAS provozuje, což představuje přes 900 kilometrů.

Společnost pro deratizaci používá účinné kombinované nástrahy. Ty umístí na pečlivě vybraná místa, která hlodavci vyhledávají. Nástrahy jsou kladeny na deseti tisíci místech. Zároveň deratizací prochází všechny provozované čistírny odpadních vod a další kanalizační objekty. Plošná deratizace se opakuje také na podzim. Roční náklady přesahují 1 200 000 korun. Kvůli mírnějším zimám bylo nutné s pravidelnou deratizací začít opět dříve.

„Potkani mají kvůli teplejšímu počasí v zimě uspíšené jarní období zvýšené porodnosti, což se snažíme i my změnou termínu deratizace postihnout,“ říká manažer provozu kanalizace SVAS Vladimír Dragoun. Vodárny apelují na obyvatele, aby nesplachovali biologický odpad a hygienické potřeby, které do kanalizace nepatří.

„Velkým problémem pro kanalizaci a deratizaci jsou zbytky jídla, které se dostanou do kanalizace. Práci deratizátorů ztrpčují třeba drtiče odpadků používané v kuchyních. Potkani tak mají v kanálech ideální podmínky k životu, nepřijímají nástrahy a zcela je vyhubit je téměř nemožné,“ doplňuje provozní ředitel Pavel Pobříslo.

SVAS jsou provozovatelem vodovodů a kanalizací v majetku obcí a měst, které se nachází na území bývalých okresů Kladno, Mělník, části Prahy východ a západ, části okresů Rakovník a Mladá Boleslav. Středočeské vodárny jsou členem skupiny Veolia Česká republika a členem koncernu Veolia Environnement.

 

Scroll to Top