
V Praze instalují fotovoltaické elektrárny na další na vodárenské objekty. Jako první byly panely položeny v areálu vodojemu Rokle v Modřanech, dále Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zajistí fotovoltaiku na šesti dalších objektech, na vodojemech a čerpacích stanicích ve Velké Chuchli, Vyhlídkách, Malvazinkách, Vidouli a Úpravně vody Káraný. Objem investic dosáhne 10,5 milionu.
„Pražské vodovody a kanalizace ctí dlouhodobě strategii skupiny Veolia, která pracuje na snížení své environmentální zátěže prostřednictvím špičkové technologie a maximální podporu inovací. Tohle je jeden z dílčích cílů,“ říká generální ředitel společnosti Petr Mrkos. Devět objektů bude osazeno fotovoltaikou v režii Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), přičemž se jedná o vodárenské objekty na Kopanině, v Řepích, na Vypichu, v Uhříněvsi, na Lhotce, v Miškovicích, v Klánovicích, v Laurové a Strážovské ulici.
„Zajištění energetické soběstačnosti vodárenských objektů je jedním z cílů naší střednědobé strategie. Na těchto devět projektů čerpáme dotace z Modernizačního fondu ve výši patnácti miliónů korun z celkové 85 miliónové investice,“ vysvětluje předseda představenstva PVS Pavel Válek. Podle radního pro infrastrukturu Michala Hrozy se v Praze daří rychlým tempem posouvat tento projekt a naplňovat předvolební slib i koaliční programové prohlášení. „Vodárenské fotovoltaické elektrárny dosáhnou v letošním roce výkonu 2200 kWp při celkové roční výrobě 1920 MWh. Instalováno bude téměř čtyři tisíce panelů na celkové ploše 17 tisíc metrů čtverečních,“ doplňuje Hroza.
Do roku 2030 má být v Praze osazeno fotovoltaikou 74 vodárenských objektů. Ve hře je i instalace na zastřešené části Nové vodní linky Ústřední čistírny odpadních vod s roční výrobou až 6 100 MWh, která by pokryla desetinu celkové spotřeby elektrické energie čistírny.