Češi spotřebují méně vody než obyvatelé drtivé většiny evropských zemí. Průměrných Čech denně spotřebuje 88 litrů vody. Ještě v roce 1989 to bylo dvakrát tolik. Premianty jsou Malta a Estonsko. Vyplývá to z výzkumu Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) a společnosti Wilo, o kterém informuje například deník Metro.
Spotřeba vody klesá také v Praze, ačkoliv je v celorepublikovém srovnání stále nadprůměrná. Ještě v roce 1990 průměrný Pražan spotřeboval 209 litrů denně, loni to bylo 103 litrů. Mluvčí PVK Tomáš Mrázek uvádí, že za tím stojí také moderní technologie, které si dnes lidé pořizují do domácností. Jedná se například o termoregulační baterie.
Ředitel SOVAK ČR Vilém Žák poukazuje na dlouhodobé problémy tuzemského vodohospodářství, mezi které patří například absence propojení vodárenských soustav. Na tom však intenzivně pracují kraje Vysočina a Jihomoravský. V roce 2021 podepsali závazné memorandum. Vysočina v tiskové zprávě informuje o tom, že je dokončována studie proveditelnosti. Ke spojení soustav bude potřeba 575 kilometrů nových vodovodních propojení.
„Chceme posílit odolnost regionů vůči klimatickým změnám a zvýšit zabezpečenost zásobování pitnou vodou,“ přibližuje krajský radní Pavel Hájek (STAN). Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) propojení obou soustav umožní o vodu lépe pečovat a zabraňovat výpadkům a ztrátám na její cestě k obyvatelům obou regionů.