Největší město Jihoafrické republiky (JAR) čelí extrémní situaci kvůli kolapsu vodovodního systému, který postihuje miliony obyvatel. Nedostatek vody sužuje také Mexico City.
Seznam Zprávy (SZ) na základě agentury AP informují o tom, že se země potýká s bezprecedentním nedostatkem vody. Vodohospodářská infrastruktura v JAR je v žalostném stavu. Miliony obyvatel Johannesburgu stojí denně fronty před cisternami na pitnou vodou. Pětilitrová láhev vyjde na přepočet na 30 korun. V šedesátimilionové zemi je více než třetina lidí bez práce. Jak uvádí SZ, vodohospodářské úřady provincie Gauteng varují před tím, že může dojít k úplnému kolapsu vodovodního systému.
Obdobný problém řešilo před několika lety Kapské Město, odkud se vžil pojem tzv. Den nula, kdy rovněž hrozilo úplné vyschnutí kohoutků. Díky tvrdým restrikcím a úsporám vody k němu nakonec nedošlo. Je pravděpodobné, že podobně zareaguje také správa provincie Gauteng.
Dramatická situace i v Mexiku
S kritickým nedostatkem vody bojuje také dvacetimilionová megalopole Mexico City. V současnosti hrozí, že některé čtvrti zůstanou úplně na suchu. Zemi několik let sužuje sucho, vodovodní síť je místy v havarijním stavu. Metropole se navíc propadá o půl metru ročně, což souvisí s úbytkem podzemní vody. Mexico City má kolem 22 milionů obyvatel a pouze dva zdroje vody. Jedná se o podzemní téměř vyčerpaný zdroj a systém přehrad na řece Cutzamala, který je na tom rovněž vlivem změny klimatu špatně. Objem vody v rezervoárech je na historickém minimu. Podle expertů může už v létě nastat takzvaný Den nula, kdy dojde voda v částech města úplně. V Mexico City jsou navíc obrovské sociální rozdíly mezi jednotlivými čtvrtěmi.
Ačkoliv v bohatších částech situace není kritická, ve východních chudinských čtvrtích je stav o poznání dramatičtější. Úřady také zakázaly čerpání vody z podzemních nádrží a omezují dodávky. Některé části zásobují cisterny. Lidé navíc musí vodu recyklovat. V Evropě bojuje s nedostatkem vody a zavádí opatření například Katalánsko, Andalusie, Sicílie nebo Malta.