
Odborníci z iniciativy Sázíme budoucnost, která před pěti lety vznikla na podporu ozdravení české krajiny a zvýšení její odolnosti na zhoršující se dopady změny klimatu, spočítali, že za posledních pět let v tuzemské krajině přibylo 4,3 milionu stromů.
„Jedná se o bezmála 640 tisíc stromů více než vloni. Do výsadbových akcí se podařilo zapojit přes 106 tisíc dobrovolníků a dobrovolnic, kteří od roku 2019 osázeli 8 854 míst po České republice. Jen za poslední rok jsme zmapovali na osmnáct set výsadbových akcí,“ říká Miroslav Kundrata, strategický ředitel Nadace Partnerství, který stál u zrodu myšlenky Sázíme budoucnost.
Detailní statistiky nabízí internetové stránky Sázíme budoucnost. Nadace také uvedla, že náklady na jeden strom včetně jeho následné péče vyjdou v průměru na dva tisíce korun. Cílem je učinit výsadbu dostupnější. „Díky spolupráci se Státním fondem životního prostředí, který se rozhodl přidat ke každé koruně od firemních i individuálních dárců Nadace Partnerství jednu další na stromy, se podařilo podpořit jednotlivce i komunity v sázení celkem 16,2 miliony korun. Prostřednictvím kombinace soukromých a veřejných prostředků nyní můžeme vidět dvojnásobný dopad našeho úsilí v krajině,“ dodává Kundrata.
Jedním z iniciátorů projektu Sázíme budoucnost bylo také ministerstvo životního prostředí. „Stromořadí ve městech mají obrovskou hodnotu a nezastupitelné místo. Proto připravujeme v novele Zákona o ochraně přírody a krajiny jeho zrovnoprávnění s technickými sítěmi. Stromy budou mít své ochranné pásmo stejně jako elektřina, vodovod nebo plynovod. Zároveň bude platit pravidlo kompenzací pro stavebníky, které je bude motivovat k tomu, aby stromy nekáceli, případně aby provedli výsadbu v blízkém okolí,“ doplňuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ministerstvo zároveň podporuje výsadbu finančně.