
Ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství představilo lokality, kde by byla možná výstavba nových přečerpávacích elektráren (PVE) k akumulaci elektřiny. Jedná se o místa u existujících přehrad, kde výstavba není v rozporu s ochranou přírody a krajiny. Podle ministerstev je to další krok k posílení energetické nezávislosti i bezpečnosti České republiky.
V současnosti Česko disponuje čtyřmi přečerpávacími vodními elektrárnami: Dlouhé Stráně, Dalešice, Štěchovice II a Černé jezero. „Vedle rozvoje akumulace energie v bateriových úložištích chceme posílit přečerpávací vodní elektrárny. Ty dokážou v případě akutní potřeby dodat elektřinu do sítě do jedné minuty. Jsou tedy jedním z nejvhodnějších úložišť a zásobáren elektrické energie. Na Ministerstvu životního prostředí jsme intenzivně vytipovávali místa, kde by bylo možné přečerpávací elektrárny postavit. Z několika desítek jsme připravili seznam šesti vyhovujících lokalit, které dávají smysl z hlediska výkonu, a hlavně nejsou ve střetu s ochranou přírody,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Investory podniky Povodí i ČEZ
Mezi vybranými lokalitami pro výstavbu nových přečerpávacích vodních elektráren jsou Orlík, Slapy, Pastviny, Libochovany, Vinice a Slezská Harta. V případě Libochovan a PVE Vinice by mohly být investorem státní podniky Povodí Vltavy a Povodí Labe, u zbývajících čtyř potenciálních lokalit polostátní ČEZ. Ten je zde provozovatelem stávajících vodních elektráren. Potenciálem všech šesti lokalit je zdvojnásobit současný výkon přečerpávacích elektráren
Ambiciózní plán s Orlickou přehradou
„Za ministerstvo zemědělství jsme vybrali dvě vhodné lokality k výstavbě přečerpávacích elektráren, kde by byly investorem státní podniky Povodí. V případě PVE Libochovany je to Povodí Labe a právě zde, v případě PVE Vinice u nádrže Orlík, je to Povodí Vltavy. Voda z Orlické nádrže by se přečerpávala na vrchol kopce Pteč, kde by byla vybudována nádrž o objemu zhruba 4,4 milionů metrů krychlových. Dále by se vybudoval podzemní, asi tři kilometry dlouhý přivaděč z horní nádrže směrem zpět do Orlické nádrže, kde by byly dvě trubky o průměru zhruba 4,5 metru,“ vysvětluje ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Zvýšení energetické soběstačnosti ČR
Již v současnosti Povodí Vltavy provozuje 22 malých vodních elektráren a letos 1. března podnik zahájil výstavbu další, v Klecanech. „Z takto vyrobené elektrické energie je možné zásobovat více než 30 tisíc domácností, tedy například město velikosti Kladna. Využívání energetického potenciálu, který skýtají vodní díla ve správě Povodí Vltavy, zapadá do celkové strategie rozvoje podniku, a to jak z hlediska ekonomického přínosu, tak z hlediska podpory postupného snižování závislosti ČR na fosilních palivech ve prospěch obnovitelných zdrojů. Bude-li rozhodnuto o přípravě a realizaci PVE Vinice, bude se jednat o další zvýšení míry energetické soběstačnosti země a posílení stability přenosové soustavy,“ uvádí Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy. Výsledný seznam lokalit zatím nemusí být konečný. Ve hře je také varianta, že by se mohly objevit nové atraktivní lokality pro výstavbu, jako jsou například území po těžbě.