Barák k hlavní výzvě oboru: dlouhodobá koncepce

blank

Předseda představenstva Vodovodů a kanalizací Hradec Králové František Barák vystoupí na lednovém sympoziu Budoucnost vody v kladenském věžovém vodojemu Future Tower. Deník, který akci pořádá, mu položil několik otázek k největším výzvám vodohospodářského oboru, plánovaným projektům nebo k tomu, co ho na této branži nejvíce fascinuje. 

Česko podle Baráka nemá dlouhodobou vodohospodářskou strategii. „Má tisíce vlastníků a tisíce provozovatelů vodárenské infrastruktury, atomizace ve vodárenství pokračuje, roste jejich počet, podporují ji často nesmyslné dotace. Vodu řídí příliš mnoho ministerstev, jejichž stanoviska se obvykle s novou vládou mění, navíc jsou často protichůdná. Hlavní výzvou tedy je dlouhodobá vodohospodářská koncepce na 40 až 50 let, spojovaní vodárenských společností ve velké regionální celky, konec neúčelných dotací a na závěr řízení vodárenství jedním ministerstvem,“ říká pro Deník zkušený vodař.

Přiblížil také projekty hradeckých vodáren: „Pokračujeme v rekonstrukci páteřního přivaděče Východočeské vodárenské soustavy na úseku Bohuslavice – Hradec Králové. Ten přivádí vodu z Náchoda do Hradce Králové a Chrudimi, částečně také v opačném směru. Přivaděč umožňuje zásobování pitnou vodou ve více než 90 městech a obcích regionu. Tento projekt si vyžádá na hradeckém úseku téměř dvě miliardy korun.“

Deníku také vysvětlil svůj vztah k vodě: „Lidé si vodu z přírody na nějakou dobu půjčují, pak ji zase vrací. Nespotřebovává se. V tom je její fenomén a kouzlo. V rozvinutém světě je všude vody dostatek, nemusíme šetřit, nesmíme s ní však plýtvat a nesmíme ji zkazit.“ Na sympoziu v Kladně vystoupí zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky, akademické sféry, vodohospodářských společností či edukativních projektů spojených s vodou.

Scroll to Top