V prosinci Povodí Ohře dokončilo práce dle harmonogramu pro rok 2023 na pravém krajním poli bezpečnostního přelivu vodního díla Nechranice, kde aktuálně probíhá zimní technologická přestávka. Jakmile se zlepší klimatické a hydrologické podmínky, vodohospodáři budou pokračovat betonážemi a celou stavbu chtějí dokončit v listopadu.
„Závěrem minulého roku jsme dokončili montáž dočasného hrazení přelivného pole. Na přelomu měsíce února a března, plánujeme pokračovat betonováním levé i pravé zdi koryta pod přelivem. Následně provedeme elektrorozvody, hydraulické rozvody a osadíme hydraulické válce, včetně uzávěru přelivného pole, kterým bude patnáctimetrová klapka o hmotnosti 98 tun. Mezi finální a technicky náročnější práce, bude patřit betonáž skluzu pod pravým přelivným polem,“ vysvětluje Povodí Ohře.
V prosinci a v lednu došlo při povodňových průtocích k poškození provizorního sjezdu do koryta. „Přes zpevňující a chránící železobetonové panely a svodidla přetekl povodňový průtok, čímž došlo k rozplavení sypané konstrukce sjezdu, a to i přes to, že byl přebetonován. Až dojde k opadnutí průtoků, sjezd opravíme a dobudujeme, násypy zhutníme, osadíme ochranu před proudící vodou a opět opatříme přebetonávkou,“ informuje dále podnik.
Desítky let provozu
Modernizaci krajních polí za necelých 120 milionů si žádá jejich technická zastaralost. „Kromě toho také zvýšíme zádržný prostor nádrže. V rámci stavby nahradíme stávající spustný segmentový uzávěr, který je hydraulicky ovládaný, novou klapkovou hradící konstrukcí. Její výhodou je plynulá manipulace za všech vodních stavů v nádrži Nechranice, čímž dojde ke zvýšení bezpečnosti a navýšení jejího ovladatelného retenčního prostoru,“ přibližují další postup vodohospodáři.
Vyhledávaný cíl rybářů a sportovců
Vodní dílo Nechranice na Ohři, takzvané Severočeské moře, jak se dílu přezdívá, bylo vybudováno v trojúhelníku měst Kadaň, Chomutov a Žatec v letech 1961 až 1968. Přehrada je držitelkou jednoho unikátu: její sypaná hráz je široká devět metrů, vysoká více než 47 metrů a má délku téměř 3,3 kilometru. Pátá největší přehrada v Česku o rozloze 1338 hektarů je vyhlášeným rybářským revírem a také rájem pro milovníky jachtingu a windsurfingu. Povětrností podmínky pro provozování těchto sportů tady jsou ideální.
Výhodou nádrže Nechranice je fakt, že je natolik velká a hluboká, že umí vodu v Ohři přirozeně vyčistit, a protože převážnou část roku vytéká voda z nádrže ode dna, tak je její teplota relativně vyrovnaná. Původně byla postavena pro zásobování průmyslu a zemědělství. Později dostala funkce protipovodňové ochrany, regulátora toku a rekreační využití.