
Ačkoliv jsou průtoky v tocích po proběhlé povodňové epizodě v minulém týdnu nadprůměrné, vlivem silného mrazu jejich vodnost rychle klesá.
„S panujícími mrazy očekáváme na tocích tvorbu ledů, které mohou v kritických místech zmenšit průtočné profily a způsobovat přechodné lokální zvýšení hladin. Výskyt a tvorbu ledových jevů monitorujeme, zejména na tocích, které jsou na tyto jevy citlivé, jako jsou například řeka Teplá, Svatava či Chomutovka,“ komentuje aktuální situaci Povodí Ohře.
Oteplování vody
Vodohospodáři musí kvůli mrazům provést řadu opatření. „Například z Podkrušnohorského přivaděče odkláníme podchlazené vody z Krušných hor a vodu v něm oteplujeme pomocí teplé vody z elektrárny Prunéřov. Tyto kroky provádíme proto, abychom zabránili zamrznutí tohoto významného vodního zdroje, ze kterého je zásobován lesopark v Chomutově a další odběratelé,“ vysvětluje Povodí Ohře.
Extrémní nebezpečí pohybu na zamrzlých hladinách
Vodohospodáři dále připomínají, že pro bezpečný pohyb na ledu by jeho tloušťka měla být přibližně 20 centimetrů. „Důležitým aspektem je například nestejnoměrné proudění vody pod ledem. Na rybníce se jedná především o místa přítoků, výpusti a přepadu. Pokud je u břehu led tenký, nebo se zde dokonce vyskytuje voda, led není bezpečný. Významnou roli hraje také kolísání hladiny nádrží, které zapříčiní, že led neleží přímo na vodě. Při jeho zatížení může lehce dojít k prasknutí,“ upozorňuje závěrem Povodí Ohře.
Záchrana osob z ledu je vždy velmi složitá
Hasiči pravidelně různé formy záchrany lidí či zvířat probořených na zamrzlých plochách nacvičují. Člověk nebo zvíře po propadnutí se ledovou plochou má podle nich jen velmi malou šanci dostat se ven vlastními silami. V místě propadu se totiž led dále láme, ve studené vodě navíc velmi rychle dochází síly.
Hasiči mají pro záchranu z ledu řadu speciálních pomůcek, především takzvané suché obleky, které chrání před chladem, k tomu používají další pomůcky pro zachycení zachraňované osoby či pro samotné vytažení z ledu.
Pro pátrání po osobách pod ledem mohou využít dýchací přístroje, které jim umožňují krátkodobé pomoření pod hladinu. Podle hasičů se vždy jedná o velmi složitý zásah, kdy je důležitá rychlost a bezchybné provedení, v případech proboření do ledu jde vždy o život a všechny okolnosti jsou zpravidla proti záchranářům.