Vodohospodáři znovu varují před vstupem na zamrzlé hladiny

blank

Ačkoliv v posledních dnech opět dochází k postupným zámrzům hladin nádrží, v současnosti na nich led teprve vzniká a mocnosti ledu se pohybují maximálně v jednotkách centimetrů. Některé nádrže navíc nejsou zamrzlé vůbec, zdůrazňuje Povodí Moravy.

„V průběhu týdne má sice dále mrznout, ale upozorňujeme na to, že s ohledem na hydrologickou situaci budeme operativně provádět manipulace a vlivem kolísání hladiny může dojít k prolomení zdánlivě dostatečně silné ledové celiny i při menším zatížení,“ informuje podnik s tím, že vstup na zamrzlé plochy nádrží a rybníků za účelem provozování zimních sportů je v každém případě pouze na vlastní nebezpečí.

Vodohospodáři dále připomínají, že nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně. Zákaz vstupu platí také pro střední nádrž Nových mlýnů.

Záchrana z ledu je vždy velmi složitá

Hasiči pravidelně různé formy záchrany lidí či zvířat probořených na zamrzlých vodních plochách nacvičují. Člověk nebo zvíře po propadnutí se ledovou plochou má podle nich jen velmi malou šanci dostat se z vody vlastními silami. V místě propadu se totiž led dále láme, ve studené vodě navíc velmi rychle dochází síly.

Hasiči mají pro záchranu z ledu řadu speciálních pomůcek, především takzvané suché obleky, které chrání před chladem, k tomu používají další pomůcky pro zachycení zachraňované osoby či pro samotné vytažení z ledu.

Pro pátrání po osobách pod ledem mohou využít dýchací přístroje, které jim umožňují krátkodobé pomoření pod hladinu. Podle hasičů se vždy jedná o velmi složitý zásah, kdy je důležitá rychlost a bezchybné provedení, v případech proboření do ledu jde vždy o život a všechny okolnosti jsou zpravidla proti záchranářům.

Více o záchraně osoby, pod kterou se probořil led, najdete například zde.

Scroll to Top