Do Chorvatska vyrazilo 835 000 Čechů

blank

Chorvatsko stále dominuje v hledáčku českých turistů. Ačkoliv se na Jadranu opět zvýšily ceny, od ledna do listopadu tam zamířilo zhruba 835 000 Čechů.

Byla to vynikající sezona a je to návrat na dobu před covidem, cituje ředitele Chorvatského turistického sdružení pro Českou a Slovenskou republiku Miodraga Mlačiće týdeník Reflex. Do Chorvatska Češi jezdí již od 20. let 20. století. Převážně volí individuální dopravu, jen 26 procent českých turistů mířilo letos na Jadran s cestovní kanceláří.

Nejoblíbenějšími destinacemi v roce 2023 byly Umag, Vir, Biograd na Moru, Medulin, Baška Voda a Poreč, v případě regionů Splitsko-dalmatská, Istrijská a Zadarská župa, píše Reflex. Nejvíce nocí ze zahraničních turistů v Chorvatsku strávili Němci, Slovinci, Rakušané a Poláci.

„Jedna věc se nezmění, a tou je fakt, že turisté z České republiky jsou našimi velmi vítanými hosty. Chceme ale posílit celoroční a regionálně vyváženější cestovní ruch, zaměřit se na rozšíření možností při poznávání historie a přírody všech regionů, a u toho budeme důsledně dbát na ochranu životního prostředí,“ upozorňuje Miodrag Mlačić.

Zákon o cestovním ruchu má chránit i pitnou vodu

Chorvatsko chce ulevit obyvatelům a v oblasti cestovního ruchu plánuje změny. Všechny destinace a letoviska budou muset vyhodnotit ubytovací kapacity, dopravu nebo množství pitné vody. Podle ministryně cestovního ruchu Nikoliny Brnjacové se změnám budou muset přizpůsobit všechny oblasti. Hovoří se o zavedení zákona o cestovním ruchu.

Brnjacová v létě uvedla pro deník Danas, že zákon se bude týkat všech destinací, a to bez ohledu na to, zda je každoročně zaplaví vlna turistů, či sezónu zvládají bez problémů. „Nejen Split, ale všechny destinace budou muset vytvořit plán řízení založený na strategii,“ uvedla příklad Brnjacová. Kanceláře turistických kanceláří, která pravidla nedodrží, budou muset být podle ní zavřeny. Plán řízení by měl zohlednit dopravní možnosti nebo kapacity pitné vody pro obyvatele a turisty.

„Šli jsme do reformy řízení rozvoje cestovního ruchu tak, aby každá destinace díky analýze kapacit mohla přesně vidět svůj obraz,“ vysvětlila ministryně. Destinace mají zjistit, čeho mají málo, a čeho naopak dostatek. Analýza má ukázat stav infrastruktury a využití elektřiny. Zatím ale není jasné, kdy pravidla začnou platit.

blank

Splitu došla trpělivost s neukázněnými turisty

Například Split na počátku roku 2023 přijal novou vyhlášku na ochranu veřejného pořádku. Ve městě je nutno dbát na řadu omezení. Vyhláška se zaměřuje na narušování občanského soužití, nejvíce v historické části. Město například varuje před koupáním ve veřejných fontánách. V praxi vyhláška postihuje konzumaci alkoholu na veřejném prostranství, spaní na veřejných prostranstvích, rušení nočního klidu nebo koupání ve fontánách či poškozování památek. Za takové chování hrozí pokuta 150 až 300 eur. Obdobnou právní úpravu přijal dříve Dubrovník nebo Hvar na stejnojmenném ostrově.

Foto: Tomáš Ondra, vodarenstvi.cz 

Scroll to Top