Povodí Moravy u Moravské Nové Vsi vytvořilo zajímavé adaptační opatření reagující na změnu klimatu. Cílem bylo zpomalit odtok vody, zvýšit retenci vody v krajině, zlepšit morfologii toku a protipovodňovou funkci říční nivy.
„U Kyjovky jsme se zaměřili zejména na zlepšení stavu toku a provázanost říčního koryta s ekosystémem říční nivy. Podařilo se nám vytvořit nové rozvolněné přírodě blízké koryto Kyjovky v celkové délce 1 730 metrů. Nově řeka vede mimo kdysi upravené koryto, podél toku jsme vytvořili širokou bermu, která umožňuje přirozené rozlivy při zvýšených průtocích,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Řeka získala nové meandry, širokou bermu, ale také přirozenou nivní vegetaci. Kromě toho vodaři s tvarováním koryta vyhloubili tři nové tůně. V průběhu revitalizace postavili dvě broukoviště, na jejichž výstavbu použili materiál z dřevin, které musely ustoupit novým říčním obloukům. Meandrující Kyjovku lemuje výsadba nových stromů i keřů, která respektuje přirozené místní biotopy a je rozdělena na výsadbu dřevin měkkého a tvrdého luhu, vysvětluje dále podnik.
Práce si vyžádaly náklady necelých dvaceti milionů. Revitalizace byla financovaná z Operačního programu Životní prostředí, investorem bylo Povodí Moravy, které společně s revitalizací Kyjovky u Moravské Nové Vsi připravilo projekt na revitalizaci navazujícího úseku Kyjovky na území sousedních Mikulčic. Práce na tomto úseku budou zahájeny po zajištění potřebných pozemků.