Co s toxickou vodou z karlovarského letiště?

blank

V Karlových Varech podle Deníku došlo ke sporu mezi radnicí a krajským úřadem. Předmětem je toxický odpad z plochy na letišti v Olšových Vratech, které vlastní kraj, ale nachází se v katastru města. Jak uvádí Deník, město se obává, že kraj chce nebezpečné látky vypustit do okolních vodních toků, což však popírá radní pro oblast dopravy Jan Bureš (ODS).

„Na rozmrazování plochy se používají nejrůznější chemikálie, které obsahují čpavek nebo dusík. Odmítáme, aby se voda shromažďovala v jímce s přepadem, odkud by odcházela do Cínového potoka, jak to navrhuje kraj. My si zkrátka kontaminovanou vodu do vodních zdrojů pustit nechceme. V tom nás podporují nejen vodohospodáři, ale i ochránci životního prostředí. Proto chceme, aby šla voda z letištní haly nejprve do čističky odpadních vod,“ říká pro Deník karlovarský radní Petr Bursík (ODS).

Krajský radní Jan Bureš dementuje to, že by chtěl kraj kontaminovanou vodu pustit do toků. „Počítáme s tím, že prioritně půjde přes retenční nádrže. Pokud Vary chtějí čističku odpadních vod, půjde přes čistírnu,“ říká Bureš. O rozšíření a prodloužení letištní plochy se v Karlových Varech hovoří několik let. Kraj má projekt v plánu pro rok 2025. Náklady by se měly pohybovat kolem 1,5 miliardy.

Z letiště by navíc od roku 2024 mohla operovat letecká záchranná služba. Ministr Vlastimil Válek v létě zmínil, že pravděpodobným provozovatelem letecké záchranné služby bude Armáda České republiky. „Pro letiště je to skvělá zpráva, protože tím rozšíří portfolio služeb pro veřejnost v regionu. Na karlovarském letišti máme prostor, který můžeme poskytnout pro vybudování zázemí pro záchranku a armádě i kraji. Budeme maximálně nápomocni při jeho budování. Souběh leteckého provozu a operování letecké záchranné služby z karlovarského letiště nepředstavuje žádný problém,“ doplňuje jednatelka letiště Alice Justina Undus.

 

Scroll to Top