
Profesionální hasiči ze Zlína vyrazili do centrálního parku na Jižních Svazích, kde trénovali záchranu osoby, pod kterou se probořil led. Vodní plocha biotopu je v současnosti lehce zamrzlá a je zde velké riziko propadnutí se.
Jak samotné cvičení probíhalo? Poté, co svědek oznámil událost na tísňovou linku hasičů, vyjeli na místo profesionální hasiči z Centrální hasičské stanice Zlín. Po příjezdu k biotopu bylo jejich úkolem vytáhnout rychle a bezpečně na břeh podchlazenou osobu a poskytnout jí první předlékařskou pomoc.
Během posledních dnů docházelo vlivem nízkých teplot k zámrzům hladin u některých nádržích. V současnosti se tloušťky ledu na nich pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů. Před vstupem na hladinu varují také vodohospodáři. Některé nejsou zamrzlé vůbec.
Základní rady hasičů zní:
- Choďte na led až ve chvíli, kdy má minimálně sedm centimetrů. Ale i zde je třeba být na pozoru a dívat se, jakou má barvu, zda nemá někde praskliny a podobně. To vše může svědčit o tom, že v těch místech není dostatečná tloušťka a hrozí propadnutí.
- Rozhodně nikdy nevyrážejte na ledové plochy sami kvůli případnému zavolání pomoci.
- Po ledě nechoďte v hloučcích, ale aspoň v pětimetrových rozestupech.
- Je dobré mít po ruce alespoň nějaké bodáky, například šroubováky, které jsou svázané k sobě, a máte je kolem krku. Při proboření pak bruslař bodce zasekne do ledu a díky tomu se může sám dostat z vody ven. Podobně lze použít i klíče.
- Pokud začne led praskat, a stojí na něm více lidí, je potřeba, aby se cestou zpět oddělily, aby zatížení bylo rovnoměrné.
- Jestliže se led už prolamuje, neutíkejte, ale zpět válejte třeba sudy nebo lezte po čtyřech.