Nová cena vody na Zlínsku

blank

Cena za vodu na Zlínsku se pro rok 2024 nezvedne ani o inflaci. VaK Zlín si navíc vyjednaly významnější příjem z pachtovného, což umožní zrealizovat v příštím roce řadu významných investic, na které chtějí v maximální míře využít také vhodné dotační programy.

Od 1. ledna 2024 bude stát vodné na Zlínsku 59,92 korun za metr krychlový (bez DPH), stočné vyjde na 55,99 korun za metr krychlový (bez DPH). Ve srovnání s letošními cenami jde o navýšení o 9,38 procenta, tedy nižší, než je inflace, která dosáhla k 30. září 2023 výše 12,7 procenta. Za kubík vody si odběratelé od ledna připlatí 9,94 Kč. Celkem zaplatí zákazníci Vodárny Zlín, která v regionu provozuje vodárenskou infrastrukturu společnosti Vodovody a kanalizace Zlín (VaK), za vodné a stočné bez DPH 115,91 korun za metr krychlový.

„I když k určitému nárůstu cen vodného a stočného dochází, stále platí, že náklady zůstávají pro domácnosti na přiměřené výši, a neměly by mít výrazný dopad do jejich rozpočtů,“ upozornil předseda představenstva VaK Zlín Boris Popesko.

Zdražení pouze o nutné minimum

Společnost se dlouhodobě potýká s nárůstem cen energií, materiálů a služeb. „Přesto jsme šli do jednání s Vodárnou Zlín s cílem dosáhnout zvýšení vodného a stočného pro příští rok pouze o nutné minimum. A to se povedlo,“ zdůraznila Miriam Chmelová Holbová, ředitelka VaK Zlín. Ty budou v roce 2024 hospodařit s výrazně vyšší částkou z pachtovného, které dostávají od Vodárny Zlín za užívání vodohospodářského majetku, zejména vodovodů, kanalizací a s tím spojené provozy.

Zatímco letos šlo o příjem 175,89 milionu Kč bez DPH, v příštím roce to bude 218 milionů bez DPH, což je nárůst o 24 procent. Díky tomu vodaři mohou uskutečnit řadu velkých investic, na které chtějí využít vhodných dotačních programů při ministerstvu zemědělství a Státním fondu životního prostředí. Společnost v minulých letech zrealizovala rekonstrukci úpravny vody  v Tlumačově za 80 milionů korun, rekonstrukci vlárského vodovodu za 42 milionů korun, nebo dvě etapy rekonstrukce přivaděče vody pro Zlín z Tlumačova za 15 milionů korun.

Nová komunikace s municipalitami

„Tam, kde to bude dávat smysl, chceme úzce spolupracovat se samosprávami. Jde nám o to, aby se naše záměry potkávaly s projekty, do kterých se pustí města a obce. Vzájemná koordinace činností pomůže v mnohých případech zkrátit dobu dopravních omezení, ochránit majetky nebo třeba snížit potřebné náklady,“ doplnil zástupce ředitelky a vedoucí investičního a právního útvaru VaK Zlín Oldřich Hlaváček.

Zástupci vodáren a obcí a měst se setkali v Úpravně vody Klečůvka, která je největším zařízením tohoto druhu v majetku VaK Zlín. Každou vteřinou z Klečůvky putuje k zákazníkům více než 150 litrů pitné vody, za rok jde o pět milionů krychlových metrů vody. Koordinace projektů je podle vodařů klíčová proto, aby se nestalo, že obec či město něco opraví, a krátce na to VaK Zlín začne v té samé lokalitě realizaci svého záměru. Představitelé měst, radnic a obecních úřadů a zástupci vodárenské společnosti se budou pravidelně potkávat na společných i individuálních jednáních.

Scroll to Top