Mrazivé dny jsou tady a také vodohospodáři ČEVAK apelují k odpovědnému chování při zazimování vodoměrů, o které se musí postarat majitel nemovitosti.
Jen za loňský rok společnost řešila 210 podobných případů. „V lepším případě měly vodoměry popraskané jen vrchní sklíčko. Daleko horší byly ale situace, kdy voda vytopila prostory, kde byl přístroj umístěn,“ vysvětluje mluvčí Jitka Kramářová.
Vodohospodáři proto lidem doporučují překontrolovat, zda jsou sklepní okna a vodoměrné šachty dobře uzavřené, popřípadě přístroj obalit nepromrzajícím materiálem.
Správnou péčí o vodoměr si majitel nemovitosti ušetří nejen následné starosti s řešením škod, ale také nemálo finančních prostředků. Výměna poškozeného vodoměru stojí okolo dvou tisíc korun, nepříjemným překvapením může být i účet za uniklou vodu.
Pokud vodoměr přece jen zamrzne, lidé by se jej v žádném případě neměli snažit rozehřát otevřeným ohněm. Žár totiž poškodí plastové části vodoměru a přístroj po takovém zásahu většinou stejně nefunguje.
Aby byla vzniklá škoda co nejmenší, je lepší, když se zákazníci co nejdříve obrátí na nejbližší povozní středisko ČEVAK. K dispozici je také linka 800 120 112.
Video-návod, jak zabezpečit vodoměr před zimou, najdete zde.