Malé vodní elektrárny Les Království a Komín slaví sto let

blank

Malé vodní elektrárny Les Království a Komín ve východočeském a jihomoravském regionu slaví sto let provozu. První zpracovává vodu přitékající z Krkonoš, brněnský Komín slouží jako vyrovnávací elektrárna regulující špičkový odtok z výše položené brněnské přehrady. ČEZ obě elektrárny v posledních letech opravil tak, aby byly připraveny na fungování v transformující se české energetice.

Les Království je druhým vodním dílem na horním Labi a výše proti proudu řeky už se nachází jen Labská přehrada pod Špindlerovým Mlýnem. Vodní dílo s elektrárnou jsou postaveny v romantizujícím, pseudogotickém duchu a vzbuzují dojem pohádkové scenérie. Elektrárna ročně vyrobí v průměru 8 milionů kWh elektřiny, a pokryje tak spotřebu zhruba 2 300 východočeských domácností.

blank

Elektrárna v brněnském Komíně má od roku 1941 funkci vyrovnávacího stupně, který stabilizuje hladinu Svratky při najíždění Kníniček v energetických špičkách. Technologická zařízení soustrojí pracují se spádem 2,6 a 3,35 metru. „Les Království i Komín jsou ve svých regionech dodnes důležitými články energetické soustavy, bezemisní energii dohromady dodávají tisícům domácností. Díky velkorysým modernizacím v posledních letech elektrárny fungují spolehlivěji a plně vyhovují nárokům moderní energetiky 21. století. Kaskáda vodních elektráren v Brně také umí v případě tzv. black-outu podáním napětí rozjet výrobu v důležitém paroplynovém zdroji Červený mlýn v městské části Královo Pole, který dodává Brňanům elektřinu a teplo,“ vysvětluje jejich přínos ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Na Lese Království vyrábějí ekologickou energii dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW, které nahradily původní turbogenerátory z roku 1923. „Historické turbíny jako součást národního kulturního dědictví se staly součástí sbírek Národního technického muzea. Modernizována byla také čistírna odpadních vod, došlo k rekonstrukci rozvodny vysokého i nízkého napětí. Po modernizaci pracují stroje s vyšší účinností a k výrobě stejného množství elektřiny potřebují o stovky tisíc kubíků vody méně,“ říká k přínosu modernizace vedoucí provozu elektrárny Les Království Petr Tremer, který na Lese Království doslova převzal rodinnou štafetu po svém otci a už více než 25 let elektrárně na horním Labi sám „šéfuje“.

Více k oběma elektrárnám zde.

Scroll to Top