Praha dokončila protipovodňovou ochranu Karlína

blank

Karlín patřil k nejponičenějším lokalitám Prahy při katastrofálních povodních v roce 2002. Nyní má dokončenou protipovodňovou ochranu. Posledním prvkem byla výstavba retenční nádrže a čerpací stanice poblíž Rohanského ostrova. Náklady na tuto etapu činily 483 milionů, investorem byla Pražská vodohospodářská společnost. Provozovatelem budou Pražské vodovody a kanalizace.

Pražský Karlín prošel od povodní před více než dvaceti lety velkou proměnou. V průběhu tohoto období městská část přilákala firmy, obchody a služby, změnila se také skladba obyvatel. Velká voda tenkrát zaplavila celou čtvrť i stanice metra.

„Protipovodňová ochrana Prahy je od tohoto okamžiku zase o něco silnější. Jsem rád, že se nám podařilo dílo dokončit, a věřím, že obyvatelé Karlína teď budou mít přece jen klidnější spaní. Záleží nám na ochraně životů, zdraví, ale také majetků Pražanů, a proto nehodláme v otázce ochrany před živelnými pohromami nic podcenit,“ uvedl pražský radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza.

800 milionů pro ochranu Karlína

O nutnosti opatření hovořil také starosta Prahy 8 Ondřej Gros. „Karlín si definitivní dokončení protipovodňové ochrany zaslouží. Děkuji za tuto finančně náročnou, a hlavně přínosnou investici. Zároveň doufám, že nebudeme muset celý systém již nikdy aktivovat, protože léta 2002 a 2013 již nechceme nikdo zažít,“ řekl Gros.

O výstavbě opatření pro Karlín se v Praze mluvilo ihned po tragických povodních v roce 2002. „Celá stavba byla rozdělena do sedmi etap a začala již v roce 2004. Celková investice dosáhla 800 milionů korun,“ informoval předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti Pavel Válek.

blank

Retenční nádrž pojme 6 000 kubíků vody

Generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací Petr Mrkos doplnil: „Jsem rád, že takové dílo budeme provozovat. Důležité je zmínit, že nová retenční nádrž pojme až 6 000 kubíků vody. Tím se výrazně sníží množství odpadních vod přepadávajících do Vltavy.“

Během stavební akce muselo dojít k úpravám karlínské stokové sítě. Například při výstavbě nových kanalizačních stok DN2000 a DN3200 stavbaři využili ocelové trubky obložené zevnitř taveným čedičem.

Miliardy do bezpečnosti metropole

„U raženého úseku jsme použili také tzv. novou rakouskou tunelovací metodu, kdy se nadloží ražené části stabilizuje tryskovou injektáží v celé délce ražby. V souběhu s výustním potrubím se stavěl gravitační přítok oplachové vody v délce sedmdesáti metrů. Dále došlo částečně k vystrojení technologického centra a vybudování kompletního technologického vybavení objektu,“ doplnil za sdružení zhotovitelůředitel SMP Vodohospodářské stavby Roman Hek.

blank

Praha od roku 2002 investovala do protipovodňové ochrany města čtyři miliardy korun. Město nechalo vybudovat asi 20 kilometrů zábran a vrata uzavírající Čertovku, na Rokytce v Libni vznikla čerpací stanice a protipovodňové závěry. Praha postupně revitalizuje potoky a říčky a buduje protipovodňové valy. Zatím není vyřešena ochrana Šáreckého údolí, Lahovic, Lahoviček a Sedlce.

Scroll to Top