Kraj společně s dalšími organizacemi připravuje projekt na zachování kvality vody v nádrži Římov na Českobudějovicku, která slouží jako největší zásobárna pitné vody v regionu, vodu k pití z ní využívá více než 360 000 obyvatel.
„Kvalita vody v Římově je stále vysoká. Ale máme indicie, že by se časem mohla zhoršit a takzvaně zezelenat, čemuž chceme zabránit,“ říká ČTK náměstek hejtmana František Talíř (KDU-ČSL). Problémem je zvýšené množství fosforu, který napomáhá k nadměrnému růstu sinic.
„Musíme nejprve zjistit, jakým způsobem tomu je v Římově. Co je původcem zeleně. A podle toho najít metodu, jak tomu zabránit a zachovat vodu čistou,“ vysvětluje dále Talíř. Na projektu s krajem spolupracuje hydrobiologický ústav Biologického centra Akademie věd ČR, Povodí Vltavy a Jihočeský vodárenský svaz (JVS). „Lídrem a tahounem celého procesu by měl být hydrobiologický ústav, který by zajistil vědeckou práci,“ vyzdvihuje jeho roli Talíř.
Římov patří k nejvýznamnějším tuzemským nádržím. Kromě něj však Jihočeši monitorují problémy s fosforem i na Lipně a Orlíku, kde jeho výskyt přisuzují turistickému ruchu. U Říma je situace o to citlivější, protože se jedná o klíčový zdroj pitné vody.