
Od léta z přehrady více vody odtéká, než do ní přitéká. Sucho se podepisuje na přítoku Dyje do přehrady. Situace okolo velkých přehrad se nemá zlepšit ani v dalších dnech, kdy má pršet málo.
„Sucho stále přetrvává, my ho řešíme prakticky už od jara. Aktuálně jsme v situaci, kdy na všech významných tocích jsou průtoky na hodnotách padesát procent a nižší,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Průtoky v řekách ve správě Povodí Moravy jsou v říjnu hluboko pod dlouhodobými měsíčními normály. Ve většině řek nedosahují ani poloviny průměrných říjnových hodnot. Na vině je nedostatek srážek v průběhu podzimu a nadprůměrné teploty, které začaly klesat až v polovině října.
„Září bylo z hlediska srážek velmi suché, na mnoha stanicích na Vysočině a v západní části Jihomoravského kraje bylo letošní září nejsušším od počátku měření. O něco více pršelo letos v září ve východní polovině Jihomoravského kraje a v jižní části Zlínského kraje. I tam byl měsíční úhrn srážek většinou nižší, než je průměr pro tento měsíc. Tato situace se výrazně projevuje na stavu toků,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Zásobování obyvatel zajištěno
Nádrže mají podle vodohospodářů dostatečně zaplněné zásobní prostory, aby mohly nadále nadlepšovat průtoky a zajišťovat vodárenské a další povolené odběry v požadovaných množstvích. „Naše vodní nádrže jsou schopny zajišťovat odběry vody také při víceletém suchu. Problematické je v období nízkých průtoků vypouštění odpadních vod, protože toky mají nižší schopnost vypouštěné odpadní vody naředit. S klesajícími teplotami však klesá riziko úhynů ryb v důsledku kyslíkových deficitů,“ říká Gargulák.
Foto: dnesvyletujeme.cz