Budějovický Budvar očekává za rok 2023 rekordní tržby, které přesáhnou tři miliardy korun. Pivovar chce také nainstalovat solární elektrárnu s výkonem dvou megawatt – peak (MWp) a zmodernizovat a zvětšit návštěvnické centrum, koncem roku vypíše architektonickou soutěž.
„Máme za sebou tři čtvrtletí, úspěšnou sezonu, vidíme, že jsme určitě nad loňským rokem. Máme za sebou rekordní září, nejsilnější v historii pivovaru. Hodně zaúřadovalo teplé počasí. Vidíme slušné nárůsty proti loňskému roku, a to jak v exportu, tak na domácím trhu. Naplňuje nás to optimismem, co se týká výhledu do konce roku. Po výpadku Ruska se stále nedostáváme na rekordní exporty, ale už se jim velmi blížíme. Jsem si už téměř jistý, že tržebně budeme na rekordu, určitě přes tři miliardy,“ informoval ČTK ředitel Petr Dvořák.
V roce 2024 chce pivovar postavit solární elektrárnu s výkonem kolem dvou megawatt – peak (MWp). Budvar potřebuje přes tři MWp, aby pokryl celou spotřebu. Zvažuje také stavbu třetí varny. Tím ambice na jihu Čech nekončí. Modernizováno by mělo být také návštěvnické centrum. Vize je zvýšit návštěvnost z 60 000 na 200 000 návštěvníků ročně.
Tři a půl hektolitru vody na hektolitr piva v ČR
Ačkoliv se celosvětově na jeden hektolitr piva spotřebuje 4,5 hektolitru vody, české pivovary jsou na tom lépe. Podle informací Českého svazu pivovarů a sladoven se v roce 2022 spotřebovalo na stejné množství moku 3,4 hektolitru vody. Spotřeba čepovaného piva u nás meziročně klesla, celkové prodeje stále nedosahují předcovidových hodnot.
Za leden až srpen se ho v Česku vypilo o 4 % méně než za stejné období roku 2022. Celkové prodeje piva stále nedosáhly předcovidových hodnot, ve srovnání s rokem 2019 jsou o 5 % nižší (1-8/2023 vs. 1-8/2019). Očekávání růstu pivovarského sektoru po pandemii se stále nenaplnila. Podle svazu za tím stojí proměnlivé letní počasí a zhoršená ekonomická situace konzumentů.