Čistírna odpadních vod v Perknově u Havlíčkova Brodu dokáže dodat za rok do distribuční sítě biometan, který pokryje spotřebu zemního plynu 200 rodinných domů nebo dvojnásobného počtu bytů.
Vodovody a kanalizace investovaly 45 milionů do technologie na úpravu plynu uvolňovaného z kalů. Společnost dříve zvažovala, že vyrobený biometan bude dodávat jako palivo pro auta, jednodušším řešením podle ní nakonec bylo napojení do distribuční plynárenské soustavy. Ve zkušebním provozu bude nová technologie na membránovou separaci bioplynu do konce roku. Vodohospodáři získávají biometan v kvalitě pro distribuční síť z bioplynu vznikajícího při vyhnívání čistírenského kalu pomocí technologie membránové separace.
„Plyn před vstupem do distribuce kontrolujeme, aby všechny jeho parametry odpovídaly potřebným normám. Jeho kvalitu a množství sleduje náš dispečink online. K plynu přidáváme kvůli bezpečnosti typický zápach, protože stejně jako zemní plyn není biometan sám o sobě cítit,“ dodal dříve zástupce GasNetu Ivo Jirovský.
Na projekt dostal podnik dotaci. Návratnost investice bude podle něj záviset na vývoji výkupní ceny plynu. Pokud by nastal případ, že by to bylo pro vodárny ekonomicky výhodnější, může z plynu uvolňovaného z kalů vyrábět víc elektřiny než biometanu. Ten by mohl v Česku do roku 2030 nahradit deset až patnáct procent spotřeby zemního plynu. V Česku je dnes přes 550 bioplynových stanic, které mohou vyrábět biometan.