
Čistírna odpadních vod v Perknově využívá bioplyn vznikající při čištění odpadní vody k výrobě biometanu, který je určen pro běžnou distribuci prostřednictvím plynárenské sítě. Informuje o tom deník Právo, podle kterého se do veřejné distribuční sítě vtláčí z produkce havlíčkobrodské čistírny až 90 kubíků biometanu za hodinu.
Čistírnu provozují havlíčkobrodské vodárny a po proměně čistírenského kalu v hnojivo a bioplynu kogenerací na elektřinu a teplo jde o třetí projekt firmy k využití potenciálu odpadní suroviny. „Považujeme ho za završení snahy snižovat energetickou náročnost provozu, vylepšovat ekonomiku společnosti a zároveň podporovat udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí,“ uvedl ředitel Jan Kadlec.
Vodohospodáři získávají biometan v kvalitě pro distribuční síť z bioplynu, vznikajícího při vyhnívání čistírenského kalu, pomocí technologie membránové separace, kterou dodala společnost PRODEVAL. „Plyn před vstupem do distribuce kontrolujeme, aby všechny jeho parametry odpovídaly potřebným normám. Jeho kvalitu a množství sleduje náš dispečink online. K plynu přidáváme kvůli bezpečnosti typický zápach, protože stejně jako zemní plyn není ani biometan sám o sobě cítit,“ dodal zástupce GasNetu Ivo Jirovský.
Biometan by podle distribuční společnosti mohl v Česku do roku 2030 nahradit deset až patnáct procent spotřeby zemního plynu. V Česku je podle ní přes 550 bioplynových stanic, které mohou vyrábět biometan.
Foto: Prodeval