Na titulní stránce je zachycena komunitní čistírna odpadních vod v Havlíčkově Brodě. Její energetické hospodářství je téma článku, který pro časopis Sovak připravili Zdeněk Zelený a Jan Kadlec. Popisují v něm postupné změny v čistírně, jejichž cílem bylo snížit energetickou náročnost provozu.
Lukáš Teklý v článku Cenová regulace ve vodárenství – nutné dobro vysvětluje principy regulace z pohledu státní správy, a zejména ministerstva financí. V příspěvku nazvaném Krátké shrnutí dopadů nového stavebního zákona do vodárenství Zdeněk Horáček přináší základní vhled do změn, které obor vodního hospodářství čekají po 1. lednu 2024, kdy nová legislativa nabývá účinnosti.
Historii oboru technologie vody přibližuje v článku 70 let Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT Praha prof. Jiří Wanner. Článek byl vydán u příležitosti 70. výročí založení ústavu na tehdy nově ustavené Vysoké škole chemicko-technologické, ale vrací se až k úplným počátkům – na přelom 19. a 20. století.
Radek Brůha a Petr Štěpán v článku Ztráty vody v Plzni pomáhá snižovat permanentní sledování sítě popisují systematickou snahu společnosti VODÁRNA PLZEŇ o snížení ztrát v okresech Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih a Rokycany.
V rubrice Z regionů přinášíme informace o aktuálních projektech a aktivitách Jihočeského vodárenského svazu, Severočeské vodárenské společnosti, ČEVAK, společnosti Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, VODÁRENSKÁ AKCIOVÁ SPOLEČNOST a Pražské vodovody a kanalizace.
Filip Wanner se v příspěvku Konference Nové metody a postupy při provozování ČOV vrací k hlavním událostem dubnového odborného setkání v Seči a Radka Hrdinová ve Zprávě z konference Počítáme s vodou 2022 shrnuje obsah příspěvků přednesených na konferenci věnované modro-zelené infrastruktuře.
Obsah čísla je k dispozici ZDE.