V pražském podzemí vzniká revoluční projekt

blank

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) testují nové využití vodárenské sítě, která má sloužit k vyrovnávání nerovnováh v energetické soustavě. Jedním z cílů projektu je podpora obnovitelných zdrojů. Pilotní akce představuje dohromady 2 MW instalovaného příkonu. Pro Veolii, pod kterou Pražské vodovody a kanalizace patří, jde o ojedinělý produkt. Informovaly o tom Seznam Zprávy.

Podzemní potrubí v Praze může dostat zcela novou funkci. „Teď jsme ve fázi posledních zkoušek. Snažíme se pražskou vodárenskou soustavu využít na způsob přečerpávací elektrárny,“ řekl pořadu Agenda šéf PVK Petr Mrkos s tím, že právě potrubí může být součástí takzvaného „agregačního bloku“, který pomáhá vyrovnávat výkyvy v energetické soustavě.

Jak dále uvedly Seznam Zprávy, v době, kdy bude dostatek elektřiny, bude firma přečerpávat vodu do výše položených nádrží, a ve chvíli, kdy proud naopak potřebují všichni, nebude se muset spotřebovávat na čerpání a rozvod vody.

Úleva pro energetickou soustavu

PVK má v metropoli k dispozici 68 vodojemů s celkovou kapacitou necelého milionu krychlových metrů. „To znamená, že můžeme vodu skladovat a připravit se na to, kdy energie bude nedostatek, a v ten moment přestaneme čerpat. Naším hlavním cílem není ekonomický benefit, který je tam samozřejmě také, ale hlavně podpora obnovitelných zdrojů,“ uvedl dále Mrkos. Firma chce ulehčit energetické soustavě.

Několikamilionová investice je potřeba pouze do úpravy řídícího systému. Pro Veolii jde o jedinečný projekt. „Nikdo v zahraničí tímto způsobem nespojil spotřebu elektrické energie se spotřebou vody. Máme obrovskou výhodu, že jsme součástí skupiny, kde je obchodník s elektrickou energií,“ doplňuje Mrkos.

Videorozhovor najdete k dispozici zde.

Scroll to Top