S dohledem na ostravskou část Výškovice tvořící panorama panelákové výstavby, v těsném sousedství Polanky nad Odrou a přímo u železničního koridoru Olomouc – Ostrava narazíme v severní části Chráněné krajinné oblast Poodří na národní přírodní rezervaci Polanecká niva. Tvoří ji soustava pěti rybníků, které Odra obtéká z východu. Nad hranicí chráněné lokality leží dalších pět vodních ploch. Rybníky jsou napájeny vodními náhony (Mlýnka, Polančice) vybudovanými již před několika staletími.
Přes hráze některých úzce sousedících rybníků je průchod zakázán z důvodu hnízdění vzácných ptačích druhů. Kolem nejjižněji položených vodních ploch vede červená turistická značka. Nicméně od železniční zastávky Polanka nad Odrou vede v úzkém pruhu mezi rybníky a tratí dobře přístupná cestička. Tou se pěší výletník může bez obav vydat, jen musí v některých momentech dávat pozor, kam šlape, v jiných se mírně prodírá hustým porostem. Nicméně trocha dobrodružství za to rozhodně stojí. Během letního rána krajina dýchá klidem, které přerušuje ptačí křik.
Chráněná lokalita má rozlohu 120 hektarů, jedná se o unikátní ukázku lužního lesa v nivě meandrující řeky s řadou mrtvých ramen. Přípravy na vyhlášení rezervace v roce 1985 probíhaly řadu let na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Zásadní byl odklon od intenzivního zemědělství, zrušení chovu kachen a zatravnění dříve rozoraných luk.
V chráněné lokalitě žije řada druhů obojživelníků, břehy rybníků jsou významným sídlištěm vzácných ptačích druhů, jako jsou moták pochop, bukáček malý nebo chřástal malý. Žije zde více než deset druhů netopýrů a řada vzácných druhů pavouků.
Ve vodních plochách a toku řeky se vyskytuje řada specifických rostlinných druhů. Louky jsou přirozeně zaplavovány z Odry, žije na nich zhruba 200 druhů cévnatých rostlin.
Na jihu Polanská niva končí pod Blűcherovým lesem mezi Proskovicemi a rybníkem Podhorník. Každopádně červená turistická značka vede dále směrem ke Studénce, jak jsme o tom psali zde.